Izdali knjigo o krompirju
Študijski krožek iz Vogelj je pred kratkim dosegel svoj akcijski cilj: izdal je knjigo o krompirju. Kako ga Slovenci cenimo, pove že podatek, da zanj poznamo kar 135 imen.
Šenčur - Ob robu praznika krompirja konec maja v Šenčurju so v tukajšnjem muzeju predstavili tudi knjigo o krompirju. Knjiga Krompir iz Šenčurja, Krompirjeve jedi je uresničitev akcijskega cilja študijskega krožka, ki je od začetka leta 2007 potekal v Vogljah, vodila pa ga je domačinka Barba Štembergar Zupan. Knjigo so s pomočjo Občine Šenčur izdali v slovenskem in angleškem jeziku.
Kot so povedali na predstavitvi knjige, želijo z njo pripomoči k ozaveščanju o vrednosti krompirja kot prehranskega produkta, kot zdravilne rastline in kot možnost zaslužka za pridelovalce, hkrati pa bo knjiga promovirala tudi kraje v občini Šenčur, znane po pridelavi rjavega gomolja. Prav krompirju iz Šenčurja je posvečeno posebno poglavje, enako pa velja za nekdanji Laboratorij za fiziologijo in bolezni krompirja, ki ga je na povabilo udeleženk študijskega krožka sestavil dr. Miloš Kus, nekdanji vodja Centra za krompir pri KŽK Kranj.
V preostalih poglavjih predstavljajo pot krompirja iz Južne Amerike v Evropo (najprej v Italijo in Španijo) ter tako tudi v Slovenijo. Knjiga bralca seznanja tudi s sestavo, zdravilno in hranilno vrednostjo krompirja, s poimenovanjem (Slovenci imamo zanj 135 imen) in z drugimi zanimivostmi. V drugem delu knjige so objavljeni še recepti za krompirjeve jedi. Posebno poglavje so posvetili tudi Tinetu Roglju iz Vogelj, pokojnemu članu študijskega krožka.