Poslanci razpravljali o "tajkunih"
Poslanke in poslanci državnega zbora so ta teden na zelo odmevni izredni seji razpravljali o koncentraciji kapitala in medijskega lastništva.
Ljubljana - Povod za izredno sejo, ki so jo zahtevali poslanci SDS, je bilo razkritje lastništva firme Kolonel, pomembne pri lastništvu Pivovarne Laško, ta pa ima v lasti tudi časopisni hiši Delo in Večer. O tem je na seji uvodoma obsežno govoril Branko Grims, ki je krivdo za koncentracijo kapitala pripisal dogajanju v tranziciji: posegom v zakonodajo, političnemu kadrovanju, rušenju nadzornih ustanov, združevanju funkcij. V zvezi s tem je omenil vlogo Antona Ropa, ki je v prejšnjih mandatih združeval več funkcij. Predlagatelji izredne seje, ki so parlamentu predlagali sprejetje več sklepov, povezanih s sumljivim prelivanjem premoženja v roke peščice posameznikov in njihovo obvladovanje medijev, so odgovornost za slednjo pripisovali prejšnjim vladam, ki jih je vodila sedanja opozicija. Ta pa očita vladi, da ima v rokah vse ključne institucije, vendar ni v boju proti korupciji naredila ničesar in dopustila vrsto spornih prevzemov, od čudne prodaje Mercatorja, Slovenske industrije jekla in tudi kranjskega Iskraemeca, ki sta ga v svoji razpravi omenjala tudi gorenjska poslanca Darja Lavtižar Bebler (SD) in Borut Sajovic (LDS), češ da je bil prodan tujemu lastniku namesto domačemu ponudniku. Bati se je tudi, kakšna bo usoda podjetij, ki so še ostala v državni lasti: jih bomo prodali kakemu ruskemu, kitajskemu, indijskemu ali kakemu drugemu tujemu tajkunu.
Pred koncem razprave je v državni zbor prišel tudi predsednik vlade Janez Janša, ki je med drugim dejal, da sedanja vlada ob nastopu svojega mandata ni imela usposobljenih struktur za boj proti gospodarskemu kriminalu in korupciji belih ovratnikov, trajalo pa je kar nekaj časa, da je prišlo do organizacijskih sprememb. Stvari v zvezi s sumljivimi prevzemi so se začele razkrivati šele v času te vlade, je dejal Janša in okrcal tudi medije, ki naj bi »rušili« sedanjo vlado in podpirali levico. Poslanci LDS in Lipe so ob Janševem nastopu zapustili dvorano. Državni zbor je v zvezi s koncentracijo kapitala in medijskega lastništva sprejel več sklepov, med drugim je naložil vladi, da se seznani s problematiko in predlaga spremembe zakonodaje, prouči pa naj tudi možnost ustanovitve finančne policije. Vlada naj pripravi tudi celovito informacijo o prevzemih v Pivovarni Laško, Istrabenzu in v Merkurju, preveri pa naj se tudi vloga poslovnih bank v teh primerih. V zvezi z medijskim lastništvom pa naj prouči vprašanje zakonitosti v postopkih ugotovljene koncentracije kapitala in lastništva ter sprejme ukrepe za zagotovitev več konkurenčnosti in pluralnosti na medijskem področju.