Tudi Radovljičani čistili na Korziki
Toni Smolej, dr. Eva Pogačar in Boštjan Kostanjšek so sodelovali pri sanaciji posledic letalske nesreče na Korziki. Smolej: "Opravili smo dobro delo."
Radovljica - V šestdesetčlanski odpravi Civilne zaščite, ki je v drugi polovici maja na gori San Pietro na Korziki odstranjevala posledice tragične nesreče letala Inex Adria iz leta 1981, so bili tudi trije Radovljičani – Toni Smolej, predsednik Gorske reševalne službe Radovljica, ter zdravnica dr. Eva Pogačar in vojak Boštjan Kostanjšek, oba sicer tudi gorska reševalca. »Sanacija posledic letalske nesreče na Korziki je bil velik zalogaj, tudi organizacijski, a smo vsi zelo dobro sodelovali med seboj. V nasprotnem primeru naša naloga niti ne bi bila dobro opravljena,« je po vrnitvi v domovino ocenil vidno utrujeni Smolej. Na Korziki je bil vodja gorskih reševalcev, vodil pa je tudi vso koordinacijo na devet hektarjev velikem območju.
Vreme na Korziki v času čiščenja reševalcem ni prizanašalo. »Najprej je bilo zelo deževno, nato je prišla še megla. Domačini so dejali, da že 40 let niso imeli tako slabega vremena v tem obdobju. Če ne bi torej izkoristili tudi deževnih ur, svojega dela ne bi opravili pravočasno, to je do 31. maja, ko je na gori San Pietro potekala spominska slovesnost,« ocenjuje Smolej, ki si je prizorišče letalske nesreče predhodno ogledal že februarja. »Tedaj smo ocenili, da bo letalskih razbitin za približno 15 do 20 ton, na koncu pa jih je bilo več kot 27 ton. Predhodni ogled nam je zelo pomagal, saj smo natančno vedeli, kakšno opremo in koliko ljudi rabimo za sanacijo,« pravi.
Na vprašanja, zakaj Francozi v zadnjih 27 letih niso sami pospravili razbitin, domačini niso želeli odgovarjati, se spominja Smolej, ki je zato še toliko bolj prepričan, da je slovenska država ravnala pravilno, ko se je sama odločila za sanacijo posledic nesreče.