Vodni detektivi raziskovali mokrišča
Na natečaju Vodni detektiv, ki je letos potekal na temo Mokrišča - naravne čistilne naprave, je bila med gorenjskimi šolami najbolj uspešna OŠ Bistrica Tržič.
Na Inštitutu za celostni razvoj in okolje iz Domžal so v sodelovanju z ministrstvom za okolje in prostor ter zavodom za zaposlovanje že enajstič izpeljali natečaj Vodni detektiv, ki je tokrat potekal na temo Mokrišča - naravne čistilne naprave. »Učenci so proučevali mokrišča v svojem lokalnem okolju, spoznavali rastlinstvo in živalstvo v in ob njih, ugotavljali zakaj in na kakšen način so ogrožena, predvsem pa je pomembno, da so spoznali funkcije in pomen mokrišč,« je strnil Miran Rusjan z Inštituta za celostni razvoj in okolje.
Na natečaju je sodelovalo 48 osnovnih šol oz. okoli 600 učencev, ki so pod vodstvom 68 mentorjev izdelali 49 projektov (33 likovno-literarnih in 16 raziskovalnih projektov). Priznanja najboljšim so minuli petek podelili v naravnem rezervatu Zelenci in v Planici. Med sodelujočimi šolami z Gorenjske se je najbolje odrezala OŠ Bistrica Tržič, ki je v kategoriji razredna stopnja prejela drugo nagrado za literarno-likovni izdelek in tretjo nagrado za raziskovalni projekt.
Drugo nagrado za literarno-likovni izdelek si je prislužila ekipa tretješolcev, ki je pod mentorstvom Irene Japelj pripravila simpatično ilustrirano pripoved kačjega pastirja Srečka, ki predstavi močvirja ter njihovo rastlinstvo in živalstvo, življenje kačjih pastirjev, opiše pa tudi ogroženost močvirij zaradi človeka. In kaj so se tretješolci naučili ob pripravi projekta? »Da mlake ne smeš zasuti, ker bi uničil veliko živih bitij, ostali bi brez vode. V njih so ribe, žabe, paglavci … Včasih na vodi zrastejo lokvanji. Mokrišča je treba varovati. Vanje ne smemo metati odpadkov. Veliko smo izvedeli o kačjih pastirjih. Imajo dolg rep, štiri krila in šest nog. Parijo se v obliki srčka. Mladiči kačjega pastirja so na začetku zelo požrešni. Pojejo vse, kar se premika,« so hiteli naštevati Vitan Zavrl, Nina Bohinjc, Laura Pogačnik, Katja Pagon in Gaja Pazlar. Tretjo nagrado za raziskovalni projekt sta prejeli petošolki Raisa Čufurovič in Breda Košir, ki sta pod mentorstvom Beti Bitežnik pripravili informacijsko bogat zvezek, v katerem zelena žaba predstavi življenje v močvirjih in njihov pomen za človeka.
Med nagrajenimi šolami z Gorenjske je bila še OŠ Dob, ki je v kategoriji razredna stopnja dobila tretjo nagrado za literarno-likovni izdelek. Učenci so pod mentorstvom Martine Lipar izdelali didaktično igro Spoznavamo mokrišča, ki v stilu igre Monopoli igralcem odkriva vprašanja in odgovore o mokriščih.