Osrednja pokrajina je politični spaček
Takšnega mnenja so župani občin Podjetne regije, ki so po predlogu vlade pristali v veliki osrednjeslovenski pokrajini.
Kamnik - »Volivce želimo spodbuditi, da se udeležijo posvetovalnega referenduma in glasujejo proti tako oblikovani osrednjeslovenski pokrajini,« je bilo glavno sporočilo z novinarske konference, ki so se je na pobudo kamniškega župana Toneta Smolnikarja udeležili še trzinski župan Anton Peršak, domžalski podžupan Vinko Juhart ter podžupani iz Kamnika in Litije.
Župani t. i. Podjetne regije, ki si že vse od začetka postopka oblikovanja pokrajin skupaj z občinami Litija, Zagorje in nekaterimi drugimi sosedami enotno prizadevajo za samostojno pokrajino, so mnenja, da je bila osrednjeslovenska pokrajina predlagana brez kakršnihkoli kriterijev, da je v primerjavi z drugimi pokrajinami tudi prostorsko nesmiselna in povsem neenotna, saj obstajajo vsaj tri po razvojnih usmeritvah med seboj zelo različna območja. »Nismo proti pokrajinam, a vlada je vseskozi vztrajala pri številki 14, zdaj pa je v načrtu kar naenkrat ena pokrajina manj, s tem, da župani severnoljubljanskih občin s sklepi naših občinskih svetov že od samega začetka vztrajamo pri samostojni pokrajini,« je povedal Peršak in predlagano pokrajino z luknjo v sredini poimenoval politični spaček.
Tudi Vinko Juhart je predlagano pokrajino, ki sega skorajda od avstrijske do hrvaške meje, poimenoval za povsem nesmiselno in ljudem vsiljeno, Tone Smolnikar pa je poudaril, da trditve o oblikovanju pokrajin v skladu z željami občin in županov nikakor ne držijo, saj so prav vsi občinski sveti na tem področju jasno sprejeli sklep, da želijo delovati v samostojni pokrajini.
Za ustanovitev samostojne pokrajine severnoljubljanskih občin so se v parlamentu doslej neuspešno zavzemali tudi vsi poslanci s tega območja, da pa je obstoj predlagane osrednje pokrajine še toliko bolj vprašljiv, dokazujejo tudi podobni pomisleki občin južno od prestolnice.