Otroški folklorni festival
Kulturno društvo folklorna skupina Iskraemeco in Osnovna šola Predoslje uspešno sodelujeta že od leta 2000, zato sta tudi letos organizirala folklorni otroški festival, ki je bil že peti po vrsti.
Predoslje - Dvodnevni festival se je začel v petek, 23. maja, s slavnostnim nagovorom ga je odprl ravnatelj Osnovne šole Predoslje Tomo Balderman, kranjske mažoretke pa so ga naslednji dan zaključile.
Festivala se je udeležilo kar šestnajst mlajših in starejših otroških ter mladinskih folklornih skupin iz različnih koncev Slovenije, njihovemu javnemu razpisu pa se je odzvala tudi folklorna skupina iz Celovca. Mlajše folklorne skupine so prikazale zanimive igrice, starejše pa spreten ples v parih po pokrajinah. Festival so s pesmimi na temo sonce povezovali člani folklorne skupine Iskraemeco.
Ena izmed članic FS Iskraemeco je tudi Petra Urh s Suhe, ki je takole izrazila svoja občutja: »Danes imam malo treme, ker ne plešem, ampak recitiram, jutri pa potem tudi plešem.« Povedala je tudi: »Plešem že tri leta, najprej sem začela plesati zaradi prijateljev, kasneje pa tudi zaradi plesa samega, dobre družbe, pa tudi glasba mi je všeč.«
Ni pa se vse vrtelo le okoli plesa, ampak so izbirali tudi najboljše otroške pesmi, ki so jih napisali člani sodelujočih folklornih skupin. Strokovna komisija, ki sta jo sestavljala Neža Maurer ter Marko Črtalič, je za najboljšo izbrala pesem, ki jo je napisala Mišel Gašparič iz folklorne skupine OŠ Križevci pri Ljutomeru. Drugo mesto so zasedli domačini Mitja Dolinšek, Nejc Košnjek in Rok Rainer iz starejše otroške folklorne skupine OŠ Predoslje, tretje mesto pa je pripadalo Niki Gregorin iz mlajše otroške folklorne skupine Iskraemeco. Vsi trije nagrajenci so svoje pesmi na temo sonce tudi prebrali ter zanje prejeli priznanja. Poleg plesa in pesmi pa so otroci sodelujočih skupin skupaj z učenci OŠ Predoslje v domači osnovni šoli priredili tudi otroško razstavo na temo noša, običaj in sonce.
Marija Šenk, predsednica celotnega projekta, je o festivalu povedala: »Povezali smo ples, pesem, običaje, zato mislim, da je ta festival čisto nekaj posebnega,« ter dodala: »Ta festival organiziramo zato, da se ohranja kulturna dediščina, da se vidi, da tudi otroci uživajo v predstavljanju dediščine, zapuščine naših dedkov in babic. Otroci so namreč zelo ponosni na to zapuščino in svoje znanje.« Organizatorja želita, da bi bil festival vsako leto, saj sedaj poteka vsako drugo leto.