Z mačeho nad mozolje
Divja mačeha oz. divja vijolica je eno tistih zelišč, ki imajo čistilno moč, ki jo je moč izkoristiti pri raznih kožnih ekcemih, mozoljavosti, aknah, kožnem zdrobu. Ima pa tudi to moč, da pomladi in napne uvelo in starikavo kožo.
Vijolica in mačeha
Obstaja nešteto vrst vijolice, o kateri smo v naši rubriki pred časom že pisali. Družino Viola na splošno lahko razdelimo v dve veliki skupini: v prvo sodijo tiste, ki imajo cvetove s tremi cvetnimi listi zgoraj in dvema spodaj – sem sodi najbolj čislana med vijolicami dišeča vijolica (Viola odorata), v drugo pa je moč uvrstiti tiste, ki imajo zgoraj štiri cvetne liste, spodaj pa samo enega – mačehe (Viola tricolor). Tako kot vijolice, so tudi mačehe zdravju nadvse koristne.
Ljubi vrtove in njive
Divja vijolica raste v tem času kot plevel po vrtovih in njivah, tu in tam pa jo srečamo tudi med »potepom« po travnikih in poljih. A ni je čez obdelano zemljo in veliko sonca, bi rekla mačeha, če bi lahko govorila. Brhko rastlinico trgamo v cvetenju med majem in septembrom. Cvetni listi so neenaki, beli in rumeni ter vijolični, včasih tudi tribarvni (tricolor). Za zdravilno rabo so primerni sveži ali posušeni nadzemni deli divje mačehe, natrgani v času cvetenja. Hitro jih je treba posušiti in hraniti v dobro zaprtih posodah.
Pri mozoljih in drugih kožnih obolenjih
Divjo mačeho uporablja ljudska medicina v prvi vrsti zoper kožne bolezni. Kot čistilno zelišče se obnese pri raznih kožnih ekcemih, pri mozoljavosti, vnetjih z gnojnimi mehurčki oz. impetingu, pri nervodermatitisu in luskavici. Poparek iz divje mačehe povrne sijaj in prožnost uveli in starikavi koži. Treba je popiti po eno skodelico tega poparka na dan. Zlasti pa naj ta čaj pijejo najstniki, ki jih mučijo nadležni mozolji in otroci oz. dojenčki z rahlo vlažnimi kožnimi obolenji in kožnim zdrobom. Poleg tega, da ga pijejo, naj ga uporabijo tudi zunanje - za umivanje in za obloge pri kožnih obolenjih.
Žene na vodo
V ljudskem zdravilstvu cenijo mačeho kot zelišče, ki žene na vodo, spodbuja potenje, čisti kri in blaži bolečine. Po njej segajo pri motnjah presnove, pri boleznih sečil, cistisu, revmatizmu, protinu, aterosklerozi, izčrpanosti in živčnih težavah s srcem. Koristna je tudi pri zastajanju vode v telesu in pri zatekanju. Njena uporaba se priporoča tudi pri nervozi, nočnih morah, astmi in srčnih boleznih. Tako kot vijolica je tudi mačeha odvajalna rastlinica. Pospešuje še izkašljevanje, zato z njo zdravimo bronhitis in oslovski kašelj.
Možnosti priprave čaja
Čaj lahko pripravimo kot poparek ali preliv. Če se odločimo za prvi način, dve žlički cvetov mačehe prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut in precedimo, pri drugem pa denemo dve žlički mačehe v skodelico hladne vode in pustimo, da stoji osem do deset ur. Spijemo lahko dve do tri skodelice poparka ali preliva na dan. V tem času je posebej dobrodejen za spomladanske čistilne kure, saj iz telesa odstrani vse nezaželene snovi in pomaga zoper najstniško mozoljavost.