Četverica dvajset let pozneje
Dvajsetletnica procesa JBTZ in Odbora za varstvo človekovih pravic
Ljubljana – Ob 20. obletnici procesa proti četverici so se v četrtek v prostorih mladinskega hotela Hostel Celica srečali Janez Janša, Ivan Borštner, David Tasič in Franci Zavrl. Člani četverice JBTZ, ki jih je leta 1988 takratna JLA zaprla v vojaški zapor in jim sodila pred vojaškim sodiščem, so si ogledali hostel in nekdanje celice, ki so danes preurejene v sobe za popotnike, se vpisali v knjigo gostov, nato pa srečanje nadaljevali z neformalnim kosilom. Na srečanju letos ni bilo tedanjega predsednika odbora za varstvo človekovih pravic Igorja Bavčarja.
31. maja 1988 so aretirali Janeza Janšo, ta in nadaljnji dogodki pa so pomembno vplivali na slovensko politično dogajanje ob koncu osemdesetih let. Janša je bil takrat novinar Mladine, za njim je protiobveščevalna služba JLA aretirala tudi zastavnika Ivana Borštnerja in notranjepolitičnega urednika Mladine Davida Tasiča. Obtožili so tudi odgovornega urednika Francija Zavrla, ki pa se je branil s prostosti. Sojenje trem civilistom in pripadniku JLA pred ljubljanskim vojaškim sodiščem, ker naj bi bili izdali vojaško skrivnost, je trajalo do konca junija 1988. Proces je sprožil silovit odziv v slovenski javnosti. 3. junija je bil ustanovljen Odbor za varstvo človekovih pravic, ki je pod vodstvom Igorja Bavčarja organiziral množične proteste pred vojaškim sodiščem v Ljubljani. Bil je najmočnejša organizacija civilne družbe v času slovenske pomladi in velja za predhodnika poznejšega strankarskega življenja v Sloveniji. Ljudje so tedaj protestirali proti postopku za zaprtimi vrati v srbskem jeziku in sojenju civilistom pred vojaškim sodiščem, zahtevali pa tudi politične reforme in demokratične spremembe. Proces velja za pomemben vzvod nastanka Slovenije, kot jo poznamo danes.
Četverica se ob obletnici procesa srečuje vsako leto, njihove poklicne poti pa so zelo različne: Janez Janša je predsednik SDS in predsednik vlade, letos tudi predsednik sveta EU. David Tasič je ustanovitelj založbe Karantanija, Ivan Borštner se je upokojil, Franci Zavrl pa je partner v agenciji Pristop. Ob letošnji okrogli obletnici Odbora za varstvo človekovih pravic in procesa proti četverici že od začetka leta potekajo številne aktivnosti. Februarja je pričel delovati zgodovinski spletni portal Slovenske pomladi www.slovenskapomlad.si, ki je zasnovan kot virtualni muzej obdobja od leta 1977 do leta 1990. V začetku maja je Mestni muzej Ljubljana v sodelovanju s Tonetom Stojkom pripravil razstavo dokumentarnih fotografij, ki si jo bo mogoče ogledati še do 6. julija. Društvo slovenskih pisateljev je ob obletnici procesa pripravilo okroglo mizo z naslovom Pisatelji o človekovih pravicah, 12. junija pa bo v prostorih društva potekal še spominski literarni večer in javna seja Odbora za varstvo človekovih pravic.