Četrt stoletja razstavnega salona DOLIK

Z ustanovitvijo likovnega kluba DOLIK - Dolinski likovniki - pri KD Svoboda Tone Čufar Jesenice se je začelo novo poglavje v kulturni zgodovini Jesenic, ki se je dopolnilo z odprtjem Razstavnega salona.

DOLIK je poleg združevanja slikarjev samorastnikov – ljubiteljev v svoje programske naloge uvrstil tudi »uveljavljanje likovne kulture in estetsko vzgojo, z organizacijo rednih likovnih razstav in predavanj o likovni umetnosti, zlasti za mlade«.

Prvo razstavo slikarjev samorastnikov – samoaktivistov, kakor so se poimenovali, so organizirali že 25. avgusta 1946 v takratni jeseniški ljudski šoli. Sodelovalo je 16 slikarjev. Prva leta so razstave organizirali v šolskih prostorih, kasneje pa v za razstave preurejeni mali – lutkovni dvorani Delavskega doma in od 3. junija 1983 dalje v sedanjemu Razstavnemu salonu DOLIK, v nekdanji Koželjevi lekarni in kasneje poslovalnici Državne založbe Slovenije. Na otvoritveni razstavi so se s svojimi likovnimi deli predstavili DOLIK-ovci.

V teh dvainšestdesetih letih se je zvrstilo, vključno z današnjo, 983 likovnih, fotografskih in drugih razstav, in sicer od tega 452 v sedanjih prostorih ali poprečno 18 letno. Poprečno je razstave obiskalo 775 oseb, večkrat tudi organizirano šolarji. Ker je vsako leto v programu več skupinskih razstav, ocenjujejo, da se je samo v Salonu doslej predstavilo čez šest tisoč ustvarjalcev – likovnikov, fotografov, inovatorjev in drugih, nekateri tudi po večkrat. Vse razstave odpirajo po letnem koledarju s krajšim kulturnim programom, ki ga poprečno obišče 87 obiskovalcev.

Dolikovci so si pridobili velik ugled in zaupanje v Narodni galeriji v Ljubljani, ki jim je omogočila, da smo na Jesenicah lahko gledali razstave velikih slovenskih likovnih umetnikov: Antona Ažbeta, Janeza in Jurija Šubica, Franca Kavčiča, Hinka Smrekarja, Frana Klemenčiča, Frana Zupana, Ivane Kobilca, Ferda Vesela in Maksima Gasparija.

V teh letih se je zvrstilo tudi veliko uglednih umetniških imen iz slovenskega prostora in tujine, poleg številnih ljubiteljskih slikarjev iz vse Slovenije. S skupinskimi razstavami pa so se domala predstavile vse delujoče likovne skupine oz. organizacije iz Slovenije.

Tudi na fotografskem področju so imele prednost organizirane skupine, ob kakovostnih posameznikih, med njimi veliko mojstrov in kandidatov mojstrov fotografije.

V Razstavnem salonu DOLIK se je zvrstilo tudi 12 razstav dosežkov izumiteljev in inovatorjev z Jesenic in od drugod. Petnajst let zapored so vsako leto predstavili najboljše likovne dosežke učencev osnovnih šol. Dvajsetkrat so se s svojimi ročnimi izdelki iz bogate zakladnice ljudske umetnosti predstavile tudi članice odseka za ročna dela. Salon pa se je večkrat odprl tudi za različne jubilejne razstave društev ali organizacij.

Vzporedno z razstavno dejavnostjo je DOLIK, tudi v sodelovanju z Narodno galerijo v Ljubljani, organiziral zelo veliko predavanj o razvoju likovne umetnosti in slovenskih likovnih umetnikih, zlasti za šolsko mladino, kot dopolnilo šolski estetski vzgoji. Tako so se na primer v enem dnevu po dogovoru z vodstvi šol zvrstila po tri predavanja z diapozitivi na isto temo, katerih se je udeležilo od 320 do 750 učencev višjih razredov osnovnih šol.

Vse to obsežno delo so vsa ta leta ljubiteljsko opravljali člani likovnega kluba DOLIK. Če bi seštevali vse prostovoljne ure, bi prišli do neprecenljivega materialnega prispevka za zadovoljevanje kulturnih potreb in interesov ljudi in prispevka k družbenemu razvoju. Seštevek prostovoljnih ur bi nam pokazal, da bi za uresničevanje vsega tega vsa ta leta potrebovali najmanj dva ali tri redno zaposlene. Žal pa je te ljubiteljske pripravljenosti vedno manj in ljubiteljstvo počasi tudi izgublja dušo.

Ob jubileju bodo v petek, 6. junija, ob 18. uri v Razstavnem salonu DOLIK odprli skupinsko razstavo likovnih del članic in članov DOLIK-a. Na odprtju bo zapel Ženski pevski zbor Milko Škoberne pod vodstvom zborovodja Marka Muleja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 19. maj 2008 / 07:00

Alergijo je treba jemati resno

Golnik - V zadnjem tednu so v Bolnišnico Golnik - Klinični oddelek za pljučne bolezni in alergijo sprejeli nekaj bolnikov z življenjsko ogrožajočim poslabšanjem astme; pri nekate...

Objavljeno na isti dan


Kultura / sreda, 22. avgust 2018 / 13:48

Ciklusi tridesetih let

V galeriji Šivčeve hiše v Radovljici so odprli razstavo del akademskega slikarja Darka Slavca z naslovom Človek, kruh, civilizacija, praznina, ki bo na ogled do sedmega oktobra.

Šport / sreda, 22. avgust 2018 / 13:44

Pot do medalje je bila nora

Tako pravi plavalec Peter John Stevens, ki je bron z evropskega prvenstva končno prinesel domov v Slovenijo. Spregovoril je tudi o načrtih za naprej. Je pred zaključkom študija v Združenih državah Ame...

Slovenija / sreda, 22. avgust 2018 / 13:35

Urgenca: vrste, solidarnost, plačevanje in še kaj

Na urgencah so dolge čakalne vrste, ki jih ustvarjajo tudi pacienti za nenujne storitve, ko pridejo zaradi vbodov klopov, izpadanja las, ureznine v prst s papirjem, zaprosila za bolniško o...

Šport / sreda, 22. avgust 2018 / 13:30

Žavbi svetovni prvak

Zbilje – V St. Johannu poteka svetovno prvenstvo Masters Cycling Classic World Championship. Svetovni prvak je že postal Andrej Žavbi iz Zbilj (Tuš team). Najboljši je bil med tekmovalci s starejši...

Kronika / sreda, 22. avgust 2018 / 13:29

Begunci naj bi povzročili pretep

Prejšnji teden se je na socialnih omrežjih pojavil videoposnetek dogajanja na prireditvi na škofjeloškem gradu konec junija, v katerega so bili vpleteni begunci.