Predstavitev strojne sečnje
Kranjska enota Zavoda za gozdove je v ponedeljek na Zgornjem Brniku predstavila strojno sečnjo s harvesterjem.
Kranj – Na Zgornjem Brniku te dni za potrebe širitve letališča Gozdno gospodarstvo Gorenjske izvaja golosek, kar je kranjski zavod za gozdove v ponedeljek izkoristil za predstavitev strojne sečnje s »harvesterjem«, ki opravi vse glavne delovne postopke pri sečnji.
»Strojna sečnja se pri šele počasi uveljavlja, saj je ekonomsko smiselna le za večje poseke, to je minimalno petsto kubičnih metrov, optimalno pa nad tisoč kubičnih metrov, kakršen je tudi tukajšnji posek. Prikazali smo sicer golosek, je pa harvester zelo primeren predvsem za krčitve gozdov, sanacije podlubnikov, pa tudi za redčenje mlajših razvojnih faz gozdnih drogovnjakov,« je pojasnil Martin Umek, vodja kranjske enote zavoda za gozdove. Ob tem je opozoril, da bo treba obstoječe predpise o sečnji v Sloveniji še prilagoditi specifikam strojne sečnje.
Gozdno gospodarstvo Gorenjske strojno sečnjo ob brniškem letališču izvaja s harvesterjem Königstiger, ki je trenutno največji in najzmogljivejši stroj za sečnjo v Sloveniji, je dejal izvršni direktor Emil Kač. »Poseka lahko drevesa do debeline skoraj 70 centimetrov. Na približno 3,5 hektarja velikem območju bomo posek in spravilo opravili v dobrih treh tednih, desetkrat hitreje kot z ročno sečnjo,« je predstavil zmogljivosti stroja.