Ime Marija Magdalena se opušča, tako pa naj bi jo okrog 1515 upodobil veliki Leonardo.

Iz starih časov: Novejša imena

Nadaljujemo s povzetkom nekdanjih in sedanjih imen.

»Navada je bila svoje dni, da so krstili otroka na ime tistega 'znanega' svetnika, čigar god je bil najbližji rojstnemu ali krstnemu dnevu. Pri nezakonskih otrocih se na to niso ozirali – zaznamovali so jih za vse življenje tako, da so jih krstili na ime kateregakoli svetnika, ki je bil rojstnemu dnevu najbližji; tako so nezakonski nosili imena pri nas povsem neznanih svetnikov (prim. Cankarjevega Polikarpa!). Politični boj med katoliškim in liberalnim taborom na eni strani in odpor proti germanskemu pritisku na drugi strani je rodil v času pred prvo svetovno vojsko zlasti med slovensko liberalno inteligenco nekakšno demonstrativno vrnitev k 'starim' slovenskim – in v duhu 'panslovanstva' – k splošnim slovanskim, zlasti srbskim in ruskim imenom. V mestih je bilo zdaj čimdalje več imen, ki dotlej nikoli niso bila v rabi: Bojan, Boris, Borut, Branko, Danilo, Darinka, Fedor, Gorazd, Iztok, Jasna, Jelka, Milan, Milena, Miran, Mirjana, Mitja, Radivoj, Radovan, Stojan, Tatjana, Zorna, Živa …«

 

Na nabor imen sta vplivali tudi italijanska in nemška zasedba slovenskih ozemelj. »Značilno je, da so med italijansko zasedbo po l. 1918 v primorskih krajih močno uveljavila latinsko-italijanska imena: Adrijan, Aldo, Angel, Armand, Dario, Ettore, Franko, Graziella, Jolanda, Livio, Marcelin, Mario, Marziano, Olinto, Ornella, Remigij, Remo, Tullio, Virgilij, Vivijana … Na avstrijskem Koroškem tudi slovenskim otrokom dajejo germanska imena: Dieter, Guenther, Hildegard, Horst, Reinhold, Roswitha, Waltraud, Winfried ipd. V zadnjem času opažamo, da se z imeni dogaja isto, kar se je svoje dni dogajalo z modo: nekdanja 'mestna' imena se danes selijo na kmete, med inteligenco v mestih pa je spet čimdalje več 'starih' imen – Alešev in Blažev, Matevžev in Rokov, Polonc in Uršk … Razmere in moda so, kakor vidimo, pri izbiri krstnega imena odločilne.« Tako Niko Kuret v svojem kapitalnem delu, ki ga je pisal konec šestdesetih. Od takrat so minila več kot tri desetletja in se je seveda v našem praktičnem imenoslovju spremenilo še marsikaj.

 

Zanimive podatke o najnovejšem stanju najdemo na spletni strani Statističnega urada Republike Slovenije, v bazi rojstnih imen in priimkov. Med drugim tudi seznam imen, ki so bila nekoč pogosta, med rojenimi po letu 1991 pa se ne dajejo več. Med moškimi so takšna: Karol, Vilko, Radoslav, Rajmund, Radivoj, Vekoslav, Silvan, Jovo, Ferdo, Milutin, Radko, Koloman, Zorko, Radislav, Zvone, Svetozar, Svetislav, Rupert, Herbert, Jaroslav … Med ženskimi pa: Hilda, Leopoldina, Marija Magdalena, Fanika, Genovefa, Ladislava, Štefica, Ivka, Bosiljka, Božidara, Barica, Sidonija, Vinka, Branislava, Rozika, Manda, Julka, Dorica, Cveta, Herta … To so imena, ki kar kličejo po ponovni uporabi!

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 17. julij 2021 / 11:15

V nezgodi na vojaškem taboru dva ranjena

Bohinjska Bela – V torek nekaj po 14. uri je na vojaškem taboru, ki poteka v okolici Bohinjske Bele, med usposabljanjem prišlo do nezgode, v kateri sta se poškodovala udeleženca tabora, so na splet...

Objavljeno na isti dan


Medvode / sobota, 13. oktober 2007 / 07:00

Smlednik je po urejenosti srebrn

Odločitev evropske ocenjevalne komisije Entente Florale je znana. Smlednik je v kategoriji vasi prejel srebrno medaljo, kar je več, kot so Smlejci pričakovali.

Medvode / sobota, 13. oktober 2007 / 07:00

Kmetija, ki podira stereotipe

Redijo 140 glav govedi, od tega 80 krav molznic črno-bele pasme. Obdelujejo 60 hektarjev zemlje in vendar si štiričlanska družina zna privoščiti tudi dopust.

Slovenija / sobota, 13. oktober 2007 / 07:00

Z zbranim denarjem na izlet

Na zadnjo septembrsko nedeljo je bila na Katarini tradicionalna jesenska tržnica, na kateri so šolarji zbrali čez tisoč evrov za končni izlet. Veliko zanimanje za pohod po Poti suhih hrušk in kraških...

Medvode / sobota, 13. oktober 2007 / 07:00

Po Medvodah vozi mini avtobus

Od 17. septembra do konca leta bo po Medvodah poskusno vozil avtobus z 21 sedeži. Največ potnikov na postaji pri Centru starejših.

Medvode / sobota, 13. oktober 2007 / 07:00

Smledniški grad ima nov južni zid

Nadaljevali so z obnovo smledniškega Starega gradu. Do konca leta naj bi bil narejen idejni projekt za stolp, ki bo visok okoli 33 metrov.