Petdeset evrov napihnila v dvajset tisoč evrov
Marija Konjar iz Železnikov očitno ne zna brati finančnih kartic Občine Železniki. Če se zavzema za resnico, bi pričakovali, da se bo najprej poučila in šele nato obtoževala, saj se kot odvetnica mora zavedati, kakšno škodo lahko napravi napačna informacija, zlasti pri tako občutljivi temi, kot je humanitarna pomoč.
Železniki - Minuli četrtek je časnik Dnevnik objavil vest, da domačinka Marija Konjar dvomi o porabi humanitarnih sredstev, da je občina Železniki iz humanitarnih sredstev plačala 171 evrov za oglasa v časopisih Gorenjski glas in Delo in da po njenem prepričanju občina namerava za oglaševalske storitve porabiti skoraj 20 tisoč evrov. Kot vir je navedla kartice finančnega knjigovodstva občine Železniki, ki jih je pridobila po odločbi informacijske pooblaščenke.
Ker je humanitarna pomoč občutljiva tema in ker so se po Železnikih že razširile govorice o sporni porabi denarja, je novinar Primož Knez pojasnilo poiskal na občini. Župan Mihael Prevc je povedal, da so 171 evrov humanitarnega dejanja porabili za oglasa, v katerih so se zahvalili za pomoč vsem, ki so pomagali v lanskih poplavah, in da v te namene ne bodo porabili niti evra več. Računovodkinja Marija Gasar je povedala, da njihov računalniški program na finančni kartici poleg tekočega izpiše tudi skupni promet in pri stroških oglaševanja je izpisal, koliko so lani iz občinskega proračuna namenili za oglaševanje.
Dnevnikov novinar je bil torej korekten. Toda zgodbe s tem še ni bilo konec.
Zgodba je hitro dobila rumeno barvo
Že naslednji dan je zgodba dobila izrazito rumeno nadaljevanje.
Kanal A je minuli petek v oddaji Svet poročal iz Železnikov o slabih razmerah v zdravstvenem domu, poročilo so končali z nepravilnostmi pri delitvi humanitarne pomoči, o čemer je govorila Marija Konjar. Poročevalec je dejal, da je Gorenjski glas iz humanitarne pomoči za oglaševanje domnevno dobil skoraj dvajset tisoč evrov, prav toliko tudi Delo. Novinar se je zavaroval z besedo domnevno, kar pomeni, da Mariji Konjar le ni povsem verjel.
Na Kanalu A so nam obljubili, da bodo objavili popravek.
Seme dvoma je zasejano
Rumeni mediji so se pri nas razrasli šele v zadnjih letih, zato jih marsikdo še jemlje resno. Minuli petek me je kar nekaj znancev opozorilo na poročanje Kanala A. Torej ga gledajo! Niso sicer verjeli osupljivi novici, saj vedo, da je to veliko denarja, da je Gorenjski glas pomagal Železnikom po lanskih hudih poplavah in da iz nesreče nikakor ne bi koval dobička.
Toda, morda je kdo pomislil, da je nekaj le bilo narobe, če o tem poročajo mediji ... Seme dvoma, ki je pri tako občutljivi stvari, kot je humanitarna pomoč, toliko bolj problematično, je bilo zasejano. Saj se spomnite afere z Rdečim križem, ki mu marsikdo še danes ne zaupa. Pri humanitarni pomoči pač ne sme biti niti sence dvoma.
Gorenjski glas je dejansko prejel 50,40 evra
S polno odgovornostjo zatrjujem, da Gorenjski glas iz humanitarne pomoči ni prejel dvajset tisoč evrov. Kaj pa naj bi oglaševali? Naši novinarji so izčrpno poročali o poplavah v Železnikih, v skladu z zakonom o medijih smo brezplačno objavili vse objave, ki so bile pomembne za varnost ljudi, tudi vse zahvale ljudi, ki so bili deležni pomoči.
Račun smo izstavili - ker tako zahteva zakon - le za oglas, s katerim se je Občina Železniki zahvalila vsem, ki so pomagali v lanskih poplavah. Zaradi visokega popusta je znašal natančno 50,40 evra.
Občina Železniki je zahvalo objavila tudi v časniku Delo, račun je znašal 120,96 evra.
Marija Konjar ne zna brati finančnih kartic
Kje je torej Marija Konjar "našla" teh dvajset tisoč evrov? Kako je lahko 50,40 evra napihnila v dvajset tisoč evrov?
Ker mi ta vprašanja niso dala miru, sem se že minulo soboto odpravila v Železnike, da na občini pogledam, kako je naše sodelovanje zavedeno v poslovnih knjigah. Župan Mihael Prevc, finančnica Cirila Tušek in računovodkinja Marija Gasar so si vzeli čas, čeprav sobota ni delovni dan. Ker naše podatke dobro poznam in ker znam brati računovodske podatke, mi je pogled na kartico finančnega računovodstva Občine Železniki v hipu povedal vse.
Na kartici so namreč podatki o tekočem in o skupnem prometu, slednji se seveda sešteva. Tako je že omenjeni račun za 50,40 evra vpisan v breme tekočega prometa in prištet skupnemu prometu, ki je pred tem računom znašal 19.510,48 evra, skupaj z njim pa 19.560,88 evra. Sledi računa Dela za 120,96 evra, pri čemer je skupni promet narasel na 19.681,84 evrov. In tako naprej ...
Morda se sprašujete, zakaj so na kartici tudi podatki o skupnem prometu. Odgovor je preprost: Občina Železniki je humanitarno pomoč vključila v občinski proračun, tako kot je zahtevalo ministrstvo za finance.
Marijo Konjar sem včeraj poklicala in potrdila je, da je podatek našla na finančni kartici Občine Železniki, ki jo je dobila po odločbi informacijske pooblaščenke, in da je govorila tudi z novinarjem Kanala A. Dopustila je možnost, da je kratico brala narobe, toda krivdo je pripisala občini, ki ima na karticah tudi skupni promet za lansko leto. Po njenih besedah bodo stvari razčistili na občini, za sestanek so že dogovorjeni.
Marija Konjar ni zahtevala vseh podatkov
Župan Mihael Prevc je v sobotnem pogovoru opozoril, da po Železnikih že krožijo govorice, koliko je kdo dobil humanitarne pomoči oziroma koliko pomoči je kdo dobil od občine, ugibanja pa izhajajo iz podatkov, ki jih je dobila Marija Konjar in niso celoviti. Zahtevala je namreč samo občinske podatke, humanitarna akcija pa je potekala tudi prek Karitas in Rdečega križa.
Kako so torej delili humanitarno pomoč? Osnova izračuna je bila ocenjena škoda, sklepe o višini pomoči je sprejel poseben odbor, pomoč so nato nakazovali s treh računov: Občine Železniki, Karitas in Rdečega križa. S tistega računa, na katerem je bilo v trenutku nakazila dovolj denarja. Možno je torej, da je nekdo vso pomoč dobil od občine, sosed pa od Karitas ...
Vsekakor je treba upoštevati županovo opozorilo, da ne bi prišlo do hudih obtožb, kakršnih je bil neupravičeno deležen Gorenjski glas.