Slovenski kip v Oslo
Kip, ki sta ga ustvarili študentki kiparstva Cirila Zorenč in Anja Čuhalev iz Kranja, odlitek pa so izdelali v delavnici Janeza Kavarja v Tržiču, bodo v teh dneh postavili v parku v Oslu na Norveškem.
Mladi umetnici Cirila Zorenč in Anja Čuhalev iz Kranja, trenutno študirata kiparstvo na akademiji Liverpool John Moors v Liverpoolu v Veliki Britaniji, sta leta 2006 zmagali na mednarodnem mladinskem kiparskem natečaju na temo Ženska, ki ga organizira Barnkunst museet (Muzej otroških umetnosti) v Oslu na Norveškem. Na natečaju je sodelovalo več kot 700 poslanih osnutkov skulptur iz 36 držav. Kranjčanki sta predstavili model kipa z naslovom Strength of women through their life phases (Moč žensk skozi njihove življenjske faze). Razpis natečaja sta dekleti po naključju odkrili na internetu. Kot sta povedali, sta se za sodelovanje odločili že zato, da bi razbili vsakdanjo šolsko rutino, poleg tega pa je bila razburljiva že sama ideja mednarodnega tekmovanja. In seveda nagrada. Za zmago sta namreč prejeli vsaka po 500 dolarjev in potovanje na Norveško na stroške organizatorja. Del nagrade pa je bila na neki način tudi postavitev po modelu izdelane povečave, plastike iz brona v naravni velikosti, v parku pred restavracijo Ekeberg na obrobju norveškega glavnega mesta.
»Začetna ideja je bila, da bi kip predstavljal nekakšen življenjski krog žensk, vendar sva kasneje dali poudarek na življenjski moči v različnih obdobjih in medgeneracijski povezavi,« sta povedali Cirila in Anja ter dodali, da sta se za izdelavo bolj klasičnega kipa odločili, ker jima je tak slog že od nekdaj najbolj všeč. Iz dane teme se je ideja spontano razvijala ob snovanju kipa.«
Kip so v bron vlili v delavnici Janeza Kavarja v Tržiču. »Tako pomembnega in velikega kipa v naši livarni v devetih letih še nismo imeli,« je povedal Janez in dodal, da so v projektu »kip za Norveško« sodelovali vsi v livarni, poleg njegovega prvega pomočnika, livarskega mojstra Vitala Kogoja tudi sin Matjaž in oče Jože. Dolgotrajni postopek se v zadnjih petsto letih, kot v duhovitem tonu pove Janez, tako rekoč ni nič spremenil. Osnutek v glini je potrebno obdati s kavčukom, sledi mavčna obloga …, in ko je ta kompaktna, je vse skupaj zaradi velikosti kipa potrebno razrezati po kosih. Kavčuk je opravil svojo vlogo, na njegovo mesto sledi nanos voska v debelini okrog petih milimetrov … Vlivanje skulpture iz brona pride na vrsto šele v zaključni fazi. Kip so sicer na podlagi makete nameravali vliti Norvežani sami, a je zaradi zahtevnosti izdelave povečave ta bila prepuščena obema kiparkama in livarju po njihovi izbiri. Punci v teh dneh zaključujeta prvi letnik študija v Liverpoolu, kjer se po njunih besedah, kar dobro znajdeta. O njiju bomo zagotovo še veliko slišali.