Ne želijo biti v senci velikih
V Radovljici pripravljajo drugačno organiziranost turizma in želijo stopiti iz sence velikih gorenjskih turističnih središč.
Radovljica - Občina Radovljica je ob začetku turistične sezone pripravila letno srečanje vseh, ki v občini delujejo na področju turizma. »Občina je lahko katalizator, ne more pa biti motor, ki poganja dejavnost,« je v uvodu poudaril župan Janko S. Stušek in napovedal spremembe v dosedanji organizaciji turizma v občini, ki naj bi odslej temeljil na javno–zasebnem partnerstvu in povezovalni vlogi lokalne turistične organizacije. Prvi konkretni korak v tej smeri naj bi bil povezava Lokalne turistične organizacije, ki zdaj deluje pod okriljem Linhartove dvorane, ter turistično informacijskega centra, ki ga vodi Turistično društvo Radovljica.
Občina za turizem in kulturo namenja približno pet odstotkov celotnega proračuna. Za financiranje turističnih programov so lani namenili 154.200 evrov, za investicije v turizem pa 1.012.400 evrov, od tega večino za obnovo graščine in starega mestnega jedra. V letošnjem proračunu je za financiranje turističnih programov 148.800 evrov, za investicije pa 695.800 evrov. Glavni letošnji projekti so že omenjena vzpostavitev drugačne organiziranosti turizma v občini, izvedba javnega razpisa za sofinanciranje turističnih programov, postavitev turistične signalizacije tako na izvozih z avtoceste kot v občini in regionalni projekt sonaravnega razvoja turizma v občini, v katerega so vključene vse gorenjske občine in katerega cilj je vzpostavitev sodelovanja med javnim in zasebnim sektorjem. Nadaljujejo tudi s projektom Sejem bil je živ; medtem ko so lani največ sredstev in aktivnosti namenili obnovi prvega nadstropja graščine, se bodo letos lotili obnove radovljiške železniške postaje, označevanja stavbne dediščine ter oblikovanja načrta za mestni hotel.
Slaba obveščenost turistov
Da je potrebna drugačna organizacija turizma v občini, se je strinjala tudi večina prisotnih na srečanju. Občinski svetnik Anton Pogačnik je predlagal ustanovitev občinskega odbora za turizem in poudaril, da bi občina morala več sredstev namenjati krajem zunaj Radovljice. Ponovno je opozoril na propadajočo Šparovčevo hišo na Posavcu, ki je kot primer kulturne dediščine danes le še razvalina. Pavel Škofic, direktor ALC Lesce, je izpostavil problem (ne)informiranosti o turistični ponudbi. »Avtocesta je v okopih: kako naj turisti vedo, kaj se skriva za hribom ob cesti?« Poudaril je, da je v času prevladujočih elektronskih komunikacij najprej treba vzpostaviti dobro delujočo in vsem dostopno internetno stran s povezavami med ponudniki turističnih storitev.
Zlatko Kavčič, predsednik TD Lesce, je opozoril, da skoraj 70 odstotkov vseh nočitev v občini ustvari Kamp Šobec. »Občina za turizem namenja odločno premalo denarja, pretežni del sredstev za turizem in kulturo pa namenja kulturi. Tudi večina prireditev v občini je namenjena prebivalcem, kar je seveda prav, toda za turizem ne ostane skoraj nič. Če torej občina z reorganizacijo misli resno, bomo tisti, ki se ukvarjamo s turizmom, pri tem sodelovali, a ne le kot svetovalci, temveč kot generatorji razvoja turizma,« je še dejal Kavčič.
Radovljica je prav v teh dneh na področju turizma še pred enim velikim izzivom, ta pa je, kako privabiti iz zadržati turiste, ki mimo občine potujejo proti morju. Že od prihajajočega konca tedna naprej bo namreč zaprta magistralna cesta mimo Lesc in Radovljice, promet pa speljan po delu nove (vkopane) avtoceste.