Računalnik in jaz: Vaše navidezno življenje

Si predstavljate, da lahko živete vzporedno življenje tistemu, ki ga sicer živite vsak dan.

Lahko ste slavni, lahko ste bogati, lahko potujete, lahko nakupujete, lahko ste nekdo drug, brez težav, dolgov, slabega počutja in delate tisto, kar vas zanima ter veseli. Vse to je mogoče v navideznem svetu, v svetu navidezne resničnosti, kjer vas obdaja namišljeno okolje, namišljeni prijatelji, vi pa živite v svetu, ki ga sami ustvarjate in usmerjate. Vse je pravzaprav navidezno, a še kako resnično.

Vse to res obstaja. »Second Life«, kar pomeni v slovenskem jeziku drugo življenje, je internetno osnovan virtualni svet. Zametki segajo v leto 2003, ko je podjetje Linden Research, Inc. razvilo program, imenovan Second Life Viewer, ki si ga lahko naložimo na računalnik, svojim uporabnikom pa omogoča sodelovanje skozi svoje virtualne podobe. To omogoča napredna socialna mreža, združena z vidiki virtualnega sveta. Prebivalci tega sveta lahko raziskujejo, srečujejo druge prebivalce, se družijo, sodelujejo v individualnih in skupinskih aktivnostih, imajo celo virtualne spolne odnose in ustvarjajo ter menjajo različne predmete in storitve drug od drugega.

Second Life je osnovan tako, da v virtualnem svetu obstoja navidezni svet, ki je običajno otok, kjer njegovi navidezni prebivalci oblikujejo njegovo podobo, gradijo hiše, naselja, trgovske centre, si ustvarjajo svoje novo življenje. Prebivalci prevzamejo osebnosti, lastnosti in podobo navideznih ljudi. Otok si zgradijo po svoji volji in meri, pri tem pa si porazdelijo tudi vloge in zadolžitve. Nekateri hodijo v službe, drugi pa preprosto uživajo življenje. Medsebojno se družijo, se obiskujejo, pogovarjajo se o pravih problemih, tudi iz realnega sveta, skupaj so skupnost, ki dela drug za drugega.

Bistvo Second Life sveta je v druženju, v oblikovanju socialne mreže, kjer imate prijatelje in znance, s katerimi se lahko pogovarjate o vsakdanjih stvareh, pa čeprav so ti ljudje nekdo drug, za kar se izdajajo. Pri tem je vaša prava identiteta zakrita, saj ste v tem svetu nekdo drug. Niste Janez, ampak ste Paul, niste iz Slovenije, ampak ste iz Amerike, ne hodite v službo, ampak ste podjetnik, niste poročeni, ampak ste lomilec ženskih src, niste povprečnež, ampak ste pravi lepotec, ste nekaj, kar niste, pač nekdo drug. V Second Life svetu imate identiteto nekoga drugega.

Smernice izhajajo iz realnega sveta. Podobnost je več kot očitna. Ampak prednost tega virtualnega sveta je v tem, da so izločene pomanjkljivosti realnega sveta. Če se nahajate sredi zime v gneči ljudi, ni nikakršne bojazni, da bi se okužili z gripo. Po prometni nesreči ne boste obležali v bolnišnici nekaj mesecev, sploh pa ne umrli. Tudi sosedje vam ne bodo premikali mejnega kamna in oblačila vam ne bodo smrdela, ko boste prišli iz kakšnega lokala. Za razliko od nekaterih drugih virtualnih svetov je v Second Life vse delo uporabnikov. Vse stavbe, predmeti, oblačila,... Za vsakim avatarjem, ki je virtualni karakter, ki ga uporabnik sam oblikuje, je dejansko oseba iz realnega sveta, ki ga tisti trenutek usmerja. Second Life dejansko živi.

Konec marca leta 2008 je bilo registriranih približno 13 milijonov uporabnikov sveta Second Life. Čeprav jih je velik odstotek neaktivnih, pa jih je tudi veliko, ki imajo po več osebnosti in likov. Januarja 2008 so prebivalci prebili 28.274.505 ur v Second Lifu, torej je bilo povprečno 28.000 prebivalcev prijavljenih v danem trenutku.

Navidezni svet je svet, kjer se nam ne more zgoditi nič slabega, vsaj v realnem ne. V nobenem primeru pa ne smemo nikdar in nikoli razkriti svoje prave identitete. To je prvo in najbolj pomembno pravilo Second Life sveta. Razkritje prave identitete nas lahko potegne v težave in nam povzroči ogromno problemov. V Second Life svetu uživate drugo življenje in na ta način pobegnete iz stresnega in utrudljivega vsakdana realnega življenja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 11. januar 2018 / 14:46

Helenine jaslice na Viševci

Na robu naselja Viševca, ki je od Zaloga pri Cerkljah oddaljeno nekaj več kot pet kilometrov, v njem pa so le tri hiše, so že drugo leto zapored postavili prav posebne jaslice.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 21. marec 2007 / 06:00

Star avto želijo zamenjati

Tržiški gasilci že več let varčujejo za novo orodno vozilo. Dobili naj bi ga leta 2008, ko bodo praznovali 125-letnico.

Gorenjska / sreda, 21. marec 2007 / 06:00

Mnenja županov

»Regionalni razvojni program Gorenjske vsebuje vrsto velikih projektov, ki zahtevajo tudi visoko raven upravljanja, stalno koordinacijo in sodelovanje razvojne agencije. Zato so postavljene f...

Gorenjska / sreda, 21. marec 2007 / 06:00

A smo kaj bogati?

Se spominjate časov, ko smo bili še"vsi enaki"? No, eni so imeli že takrat kaj več od drugih, a tako velikih razlik, kot nastajajo zdaj, pač ni bilo. Kaj nam je tedaj storiti? Se pognati v lov za dena...

Gorenjska / sreda, 21. marec 2007 / 06:00

Plečnikova dela na Gorenjskem

Slovenci se v letu 2007 spominjamo petdesete obletnice smrti enega naših največjih umetnikov, arhitekta Jožeta Plečnika.

Gorenjska / sreda, 21. marec 2007 / 06:00

Šestdeset let Gorenjskega glasa

Letos je za Gorenjski glas jubilejno leto, saj bo oktobra minilo okroglih šestdeset let, odkar redno izhaja osrednji gorenjski časopis. Prva polovica preteklega stoletja ni bila tako stabilna, saj...