Računalnik in jaz: Vaše navidezno življenje
Si predstavljate, da lahko živete vzporedno življenje tistemu, ki ga sicer živite vsak dan.
Lahko ste slavni, lahko ste bogati, lahko potujete, lahko nakupujete, lahko ste nekdo drug, brez težav, dolgov, slabega počutja in delate tisto, kar vas zanima ter veseli. Vse to je mogoče v navideznem svetu, v svetu navidezne resničnosti, kjer vas obdaja namišljeno okolje, namišljeni prijatelji, vi pa živite v svetu, ki ga sami ustvarjate in usmerjate. Vse je pravzaprav navidezno, a še kako resnično.
Vse to res obstaja. »Second Life«, kar pomeni v slovenskem jeziku drugo življenje, je internetno osnovan virtualni svet. Zametki segajo v leto 2003, ko je podjetje Linden Research, Inc. razvilo program, imenovan Second Life Viewer, ki si ga lahko naložimo na računalnik, svojim uporabnikom pa omogoča sodelovanje skozi svoje virtualne podobe. To omogoča napredna socialna mreža, združena z vidiki virtualnega sveta. Prebivalci tega sveta lahko raziskujejo, srečujejo druge prebivalce, se družijo, sodelujejo v individualnih in skupinskih aktivnostih, imajo celo virtualne spolne odnose in ustvarjajo ter menjajo različne predmete in storitve drug od drugega.
Second Life je osnovan tako, da v virtualnem svetu obstoja navidezni svet, ki je običajno otok, kjer njegovi navidezni prebivalci oblikujejo njegovo podobo, gradijo hiše, naselja, trgovske centre, si ustvarjajo svoje novo življenje. Prebivalci prevzamejo osebnosti, lastnosti in podobo navideznih ljudi. Otok si zgradijo po svoji volji in meri, pri tem pa si porazdelijo tudi vloge in zadolžitve. Nekateri hodijo v službe, drugi pa preprosto uživajo življenje. Medsebojno se družijo, se obiskujejo, pogovarjajo se o pravih problemih, tudi iz realnega sveta, skupaj so skupnost, ki dela drug za drugega.
Bistvo Second Life sveta je v druženju, v oblikovanju socialne mreže, kjer imate prijatelje in znance, s katerimi se lahko pogovarjate o vsakdanjih stvareh, pa čeprav so ti ljudje nekdo drug, za kar se izdajajo. Pri tem je vaša prava identiteta zakrita, saj ste v tem svetu nekdo drug. Niste Janez, ampak ste Paul, niste iz Slovenije, ampak ste iz Amerike, ne hodite v službo, ampak ste podjetnik, niste poročeni, ampak ste lomilec ženskih src, niste povprečnež, ampak ste pravi lepotec, ste nekaj, kar niste, pač nekdo drug. V Second Life svetu imate identiteto nekoga drugega.
Smernice izhajajo iz realnega sveta. Podobnost je več kot očitna. Ampak prednost tega virtualnega sveta je v tem, da so izločene pomanjkljivosti realnega sveta. Če se nahajate sredi zime v gneči ljudi, ni nikakršne bojazni, da bi se okužili z gripo. Po prometni nesreči ne boste obležali v bolnišnici nekaj mesecev, sploh pa ne umrli. Tudi sosedje vam ne bodo premikali mejnega kamna in oblačila vam ne bodo smrdela, ko boste prišli iz kakšnega lokala. Za razliko od nekaterih drugih virtualnih svetov je v Second Life vse delo uporabnikov. Vse stavbe, predmeti, oblačila,... Za vsakim avatarjem, ki je virtualni karakter, ki ga uporabnik sam oblikuje, je dejansko oseba iz realnega sveta, ki ga tisti trenutek usmerja. Second Life dejansko živi.
Konec marca leta 2008 je bilo registriranih približno 13 milijonov uporabnikov sveta Second Life. Čeprav jih je velik odstotek neaktivnih, pa jih je tudi veliko, ki imajo po več osebnosti in likov. Januarja 2008 so prebivalci prebili 28.274.505 ur v Second Lifu, torej je bilo povprečno 28.000 prebivalcev prijavljenih v danem trenutku.
Navidezni svet je svet, kjer se nam ne more zgoditi nič slabega, vsaj v realnem ne. V nobenem primeru pa ne smemo nikdar in nikoli razkriti svoje prave identitete. To je prvo in najbolj pomembno pravilo Second Life sveta. Razkritje prave identitete nas lahko potegne v težave in nam povzroči ogromno problemov. V Second Life svetu uživate drugo življenje in na ta način pobegnete iz stresnega in utrudljivega vsakdana realnega življenja.