Skupina Šukar na dobrodelnem koncertu v Medvodah. V ospredju Igor Misdaris. (Foto: Peter Košenina)

Etno glasbenike želimo razvajati

Tamburaška zasedba Šukar je igrala na dobrodelnem koncertu v Medvodah. Predstavili so se z železnim repertoarjem. Izid nove plošče načrtujejo za prihodnje leto.

Minuli četrtek so na svoj račun prišli ljubitelji romskih napevov in etno glasbe, ki so v Kulturnem domu Medvode prisluhnili dobrodelnemu koncertu skupine Šukar, slovenskega tamburaškega kvinteta, ki igra pretežno romsko glasbo, predvsem tisto, ki izvira iz vzhodne in jugovzhodne Evrope. Pojejo v petih različnih romskih dialektih. Koncert je potekal v organizaciji Društva Skupina mladih za osebnostno rast in zdravo življenje, izkupiček od prodanih vstopnic pa je šel v sklad za otroke z rakom. O načrtih Šukarjev smo se pogovarjali z Igorjem Misdarisom, članom skupine, ki trenutno stanuje v Kranju, pravi pa, da se ne počuti Gorenjca. Poleg njega so stalni člani skupine še Nenad Ljubotina, Peter Lozar, Matevž Lovrinec in Štefan Švagelj.

Kakšen repertoar ste pripravili za dobrodelni koncert v Medvodah?

»Zaigrali smo naš železni repertoar, kar pomeni presek 18 let dela. Naša skupina je bila namreč ustanovljena leta 1990 in bili smo prvi, ki smo prišli na širšo glasbeno sceno z romsko glasbo. Je pa tako, da se na vsakem koncertu skladbe malce drugače izvedejo, ker je glasba živa materija. Sama interakcija med občinstvom in človekom, ki stoji na odru, vedno prinaša nekaj novega.«

 

Posneli ste šest samostojnih zgoščenk. Kdaj bo izšla sedma?

»Nismo eni izmed tistih, ki plošče izdajajo vsako leto. Bolj se osredotočamo na igranje v živo in plošče delamo takrat, ko imamo dejansko kaj za povedati. Doslej smo posneli šest samostojnih zgoščenk, tako v sodelovanju z domačimi kot tujimi glasbeniki. Naši načrti so, da v naslednjem letu naredimo ploščo, ki bi zaokrožila naše delo v preteklih letih. Trenutno sva dva od članov skupine usmerjena predvsem na etno klub, ki ga vodiva v Ljubljani in katerega odprtje je bilo pred enim mesecem.«

 

Igrate romsko glasbo. Kako se razumete z Romi?

»Nihče od nas ni Rom, vsaj ne da bi vedeli. Ta glasba nas navdušuje predvsem zato, ker je dobra. Z Romi imamo zelo dobre povezave in kontakte. V Sloveniji in v tujini nas jemljejo za svoje, ker čutimo na podoben način in kot oni pravijo, tudi igramo na podoben način, kar je za nas samo pohvala in nam je v ponos.«

 

V Ljubljani ste odprli etno klub. Se je »prijel«?

»Iz dneva v dan gre bolje, tako da imamo dvakrat na teden koncerte v živo, druge dni pa tematske etno večere, na katere prihaja vedno več ljudi. To me veseli. Odprtje etno kluba je prva faza, v nadaljevanju bomo odprli še dvorano. Postopoma bomo skušali etno v Ljubljani in tudi v Sloveniji spraviti na višjo raven. Ne želimo si, da bi bil to neki naš klub, kjer bi mi igrali. Z njim želimo predvsem promovirati mlade etno glasbenike, ki so dovolj kvalitetni in se nimajo možnosti predstaviti širšemu občinstvu. Kot lastniki kluba jih želimo razvajati.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 26. junij 2019 / 09:05

Prvo srečanje generacije

Pred Gimnazijo Kranj se je prvič zbrala cela generacija dijakov, ki so maturirali pred petdesetimi leti.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / / 21:22

Jabolko navdiha klicnemu centru

Za prispevek h kar se da normalnemu življenju v težkem času spopadanja z epidemijo covida-19 je predsednik Borut Pahor podelil priznanje jabolko navdiha vladnemu klicnemu centru za informacije o novem...

Gorenjska / / 17:08

Dovoljeno zbiranje do petsto oseb

Vlada je na zadnji seji sprostila še nekaj ukrepov po epidemiji covida-19. Znova bodo dovoljeni prevoz potnikov tudi v mednarodnem cestnem in železniškem prometu, zbiranje do petsto oseb na javnih kra...

Radovljica / / 14:32

Razpis za priznanja odličnim dijakom

Radovljica – Ob občinskem prazniku 5. avgustu bo Občina Radovljica tudi letos nagradila izredno uspešne dijake, ki so v tem šolskem letu zaključili srednješolsko izobraževanje z odličnim uspehom v...

Škofja Loka / / 14:32

Posadili lipo prijateljstva

Na svetovni dan čebel sta v Pragi podžupan mestnega okrožja Praga 6 Jakub Stárek in slovenska veleposlanica na Češkem Tanja Strniša posadila lipo češko-slovenskega prijateljstva.

Naklo / / 14:31

Zaključen vpis v vrtcih Mlinček in Jelka

Naklo – V šolskem letu 2020/21 bo v občini Naklo delovalo 16 oddelkov vrtca, od tega dvanajst oddelkov v Vrtcu Mlinček v Naklem in štirje v Vrtcu Jelka v Spodnjih Dupljah, temu primerna bo tudi sis...