Računalnik in jaz: Računalniško načrtovanje
Gradnja hiše in njeno opremljanje je ogromen projekt.
Potrebna je cela vrsta birokratskih postopkov, a prava veselica se začne šele potem. Najprej je tu načrt za hišo, pa za vse napeljave in priključke v hiši, potem pa je tu še pohištvo in druga notranja oprema. Takega projekta se ne gre lotiti zlahka, saj je tveganje in finančno breme previsoko. Osnovo za gradnjo hiše vsekakor predstavlja narisan načrt, ki so ga včasih risali na roko, kar je bilo zelo zamudno in zapleteno. Podobno je pri opremi, kjer so včasih postavitve risali ročno, in možnost, da ste kaj spregledali, je bila kar velika.
Danes načrtovalci načrte in postavitve rišejo s pomočjo računalnika. Risanje načrtov z računalnikom običajno poteka preko CAD programov. CAD je okrajšava za »Computer Assisted Design«, kar v slovenščini pomeni računalniško podprto konstruiranje. Z njimi je mogoče risati v dvodimenzionalni (2D) in tudi tridimenzionalni (3D) tehniki. Tovrstni programi se uporabljajo zlasti na področju strojništva, lesarstva, gradbeništva, arhitekture, notranjega opremljanja, geodezije in elektrotehnike. Prednosti računalniškega risanja so predvsem v obilici pripomočkov in kontrol, ki jih tovrstni programi ponujajo.
Ko začnete risati novo hišo, vam računalnik pri tem izdatno pomaga. Ves čas vam ponuja najboljše in najbolj optimalne rešitve, tako da je vaša nova hiša načrtovana kar najbolje. Pri risanju imate na voljo cel kup že izdelanih komponent novogradnje, ki jih le umeščate v prostor in vaš dom počasi nastaja pred vami. Računalnik ves čas opravlja tudi kontrolo mer in vas opozarja na stvari, ki jih ni mogoče izdelati. Računalnik pri tem izračunava tudi tlorisne površine, potrebno velikost izkopa, naprednejši programi pa vam pomagajo že tudi pri izbiri ogrevanja, pomagajo vam pri načrtovanju električnih in vodovodnih inštalacij, ponujajo pa tudi namige za postavitve notranje opreme.
Pri načrtovanju pohištva je zadeva zelo podobna. Pri nas kar nekaj prodajalcev pohištva ponuja izris preko interneta. Tja vnesete le tloris vašega prostora, podate omejitve višine, lokacijo oken in drugih odprtih, potem pa vam preostane, da iz kataloga izberete kose pohištva in jih postavite v prostor. Računalnik vas tudi tu opozarja na nekaj, kar ni mogoče, in vam svetuje. Ves čas izrisa dodaja k pohištvu nujne dele, tako da ne morete pozabiti ničesar. Ko ste končali, lahko postavitev pohištva pogledate v več dimenzijah in pregledate tudi kosovnico potrebnih delov in materiala. Ko ste se tako odločili za nakup, le še izvedete naročilo preko interneta in čez čas je pohištvo že pri vas.
Ja, tako zelo enostavno je to. Odpade dolgotrajno zbiranje ponudb in pregledovanje ponujenega na tržišču. Preprosto se usedete za računalnik in potem je vse v vaših rokah. Seveda delo s takimi programi vseeno zahteva nekaj spretnosti, predvsem pa dobro predstavo o tem, kaj želite.
Včasih je načrtovanje nove hiše terjalo zelo veliko časa, danes pa je ta narisana precej hitro. Pri tem lahko, predvsem zaradi enostavnosti načrtovanja, naredite več možnosti in potem pač izbirate med najboljšo in vam najbolj všečno. Prav tako pa lahko pri pohištvu še pred nakupom točno vidite, kako bo le-to učinkovalo v vašem prostoru in ali vam je všeč ali ne. Odločitev je tako lažja in bolje utemeljena.
Delo z računalnikom ni zahtevno, ko pa je govora o specialnem delu z računalnikom, pa je vseeno potrebno nekaj več zbranosti in koncentracije. Gradnja nove hiše ali opremljanje stanovanja sta vsekakor vredna vašega časa in pozornosti. Nenazadnje gradite in opremljate prostor, kjer boste živeli, jedli, spali. Računalniško podprto načrtovanje je zelo olajšalo naše odločitve in jih naredilo boljše. Računalniki so tako stroko naredili dostopno tudi nam, navadnim smrtnikom.