Prvič na večer narečnih viž
Tokrat vam predstavljamo še zadnja dva ansambla, ki bosta 13. junija v Škofji Loki nastopila na 8. Večeru slovenskih viž v narečju.
Trio Šubic je ena mlajših gorenjskih skupin, ki prisega na narodnozabavno glasbo. Sestavljajo ga harmonikar Tomaž Šubic, kitarist Miha Šubic in basist Marjan Šubic. Miha in Marjan sta brata iz Škofje Loke, ki še gulita osnovnošolske klopi, Tomaž pa je osnovno šolo zapustil pred slabima dvema letoma in prihaja iz prijetne vasice pod Ermanovcem na koncu Poljanske doline. Člani tria skupaj spravijo le 46 let.
Poleg lastnih skladb, ki jih še ni dovolj za prvo zgoščenko, radi igrajo narodnozabavne viže vseh slovenskih ansamblov. Doslej so veliko sodelovali tudi v oddaji Polka in majolka, v kateri so bili vedno lepo sprejeti. Vsi trije člani tudi pojejo, a vseeno pravijo, da v svoji sredini pogrešajo še en nežen ženski glas. Skupaj igrajo šele leto in pol, a je za njimi že kar precej nastopov po Gorenjskem. Mladim glasbenikom je največje zadovoljstvo na nastopih videti vesele in zadovoljne ljudi. Razumljivo so zelo veseli tudi, da se bodo lahko predstavili na 8. večeru slovenskih viž v narečju in tako dokazali, da si kljub rosno mladim letom upajo stopiti na večje odre.
Brata Pirš od nekdaj predana glasbi
Na letošnjem večeru narečnih viž se bosta prvič predstavila tudi Jani in Franci Pirš z ansamblom iz Maribora. Brata sta že v mladosti sanjala, da bosta nekoč imela kitaro, ansambel in svojo glasbo. Franci se je naučil igrati kitaro in prepevati ob služenju vojaškega roka. Najprej je sodeloval v ansamblu Havajski zvoki, nato je z nekaterimi glasbenimi zanesenjaki ustanovil Kristale in v skupini, ki je izvajala zabavno glasbo, kot kitarist in pevec sodeloval, dokler ni šel na kratko, a uspešno samostojno pot kot slovenski popevkar. Mnogi lepi spomini ga vežejo tudi na Celjski instrumentalni kvintet, kjer je petnajst let deloval kot pevec.
Po glasbeni poti je bratu sledil tudi Jani. »Po mnogih urah učenja kitare, učil me je brat, sem v začetku pri ansamblih igral kar zastonj. Srečen sem bil že, če sem smel igrati, saj sem se tako veliko naučil,« se spominja Jani, ki je po odsluženem vojaškem roku začel sodelovati pri ansamblu Minerali. Nato je igral pri Sladkogorskih fantih, kjer so ga našli fantje ansambla Toneta Celana iz Slovenske Bistrice (sedanjega Štajerskega kvinteta), s katerimi je igral in prepeval deset let. Temu je sledilo zelo ustvarjalno obdobje pri Rogaškem instrumentalnem kvintetu, nato obdobje duetov z različnimi glasbeniki, od leta 1997 pa deluje kot samostojni glasbenik in pevec.
Glasbeno sodelovanje sta brata Pirš pred leti že okronala z zgoščenko in kaseto. Še posebej ju veseli, da sta za petje in glasbo navdušila tudi nekatere sorodnike.
Nagradno vprašanje
Kaj je zaščitni znak Večera slovenskih viž v narečju, ki ga, vsega slastnega, izročijo vsem vodjem ansamblov po zaključku tekmovanja?
Vaše odgovore lahko pošljete na dopisnicah do torka, 20. maja, na naslov Gorenjski glas, Bleiweisova cesta 4, 4000 Kranj, s pripisom 'tv okno'. Dopisnice lahko oddate tudi v nabiralnik Gorenjskega glasa na Bleiweisovi cesti 4, vsak delovni dan od 8. do 19. ure. V nagradni igri lahko sodelujete tudi tako, da na številko 031/691 111 pošljete sms z vsebino vize+pravilni odgovor+ime, priimek in naslov. Izžrebali bomo nagrajenca, ki bo prejel festivalsko zgoščenko letošnjega večera narečnih viž. Izšla bo na dan festivala.
V prejšnji številki TV Okna smo vas spraševali, v kakšnem narečju je večina avtorskih pesmi ansambla Zarja iz Tržiča. Odgovor se glasi gorenjsko narečje. Tokrat smo izžrebali Dragico Rebernak (Celje), ki bo prejela festivalsko zgoščenko večera narečnih viž.