"Jesenice so naš dom!"

Bošnjaki, Makedonci in drugi so na Jesenicah pognali korenine, so zatrdili na okrogli mizi o življenju starejših prišlekov na Jesenicah.

Na vprašanje o tem, kako živijo starejši prišleki na Jesenicah, je odgovoril tudi direktor Centra za socialno delo Jesenice Božo Pogačar. Dejal je, da je glavni problem večine starejšega prebivalstva Jesenic (in ne le prišlekov) slaba izobrazbena struktura in posledično nizke pokojnine. Tristo ali štiristo evrov pokojnine mesečno ne zadošča za preživetje, zato center pomaga kar nekaj jeseniškim upokojencem.

»Jesenice so naš dom, Slovenija je naša domovina,« je zatrdil Fuad Omerdić iz Kulturnega društva Biser o tem, kako živijo na Jesenicah Bošnjaki, najmnožičnejša tuja narodnost v občini. Podobno imajo Jesenice za svoj dom Makedonci, živeči na Jesenicah, je zatrdil Todosja Lazarov iz Kulturnega društva Ilinden. Tako Omerdić kot Lazarov sta sodelovala na okrogli mizi z naslovom Življenje starejših prišlekov na Jesenicah, ki jo je pred kratkim pripravilo Društvo upokojencev Jesenice. Okrogla miza je bila del projekta Raznolikost je bogastvo družbe, ki ga sofinancira Evropska unija v okviru programa Progress. Poleg župana Jesenic Tomaža Toma Mencingerja in predstavnikov upokojenskih društev se je je udeležil tudi veleposlanik Bosne in Hercegovine Izmir Talić. Kot je poudaril Boris Bregant, predsednik Društva upokojencev Jesenice in dolgoletni jeseniški župan, tudi na Jesenicah velja, da nas različnost bogati. Jesenice so narodnostno veliko bolj pisana občina od drugih v Sloveniji. Tretjina prebivalcev so avtohtoni Jeseničani, tretjina prišleki iz drugih delov Slovenije, tretjina pa prišleki iz drugih držav, zlasti bivših jugoslovanskih republik.

 

Med njimi je največ Bošnjakov, ki predstavljajo kar 17 odstotkov prebivalstva na Jesenicah (kar je desetkrat več, kot znaša povprečje v Sloveniji). Za Srbe se je na Jesenicah opredelilo pet odstotkov ljudi (po narodnosti) oziroma deset odstotkov (po jeziku). Hrvatov je tri odstotke, Makedoncev pa dva. Prve prišleke (zlasti iz Primorske, Dolenjske, Prekmurja …) je na Jesenice pripeljala železnica, večina prišlekov iz drugih jugoslovanskih republik pa je na Jesenice prišla v petdesetih letih prejšnjega stoletja zaradi železarne, kjer so potrebovali sedem tisoč delavcev. Največ jih je prišlo iz Bosanske krajine, kjer se je glas o možnosti dela in zaslužka širil od ust do ust. Na Jesenicah so pognali korenine in so danes že srednja do starejša generacija. »V Makedoniji smo preživeli otroštvo, na Jesenicah pa smo dobili delo, se poročili … Jesenice so postale naš prvi dom,« je dejal Todosja Lazarov. Fuad Omerdić pa je povedal, da se mnogi Bošnjaki po upokojitvi vrnejo nazaj v Bosno, medtem ko Slovenija ostaja domovina njihovih otrok. Župan Tomaž Tom Mencinger je ob tem poudaril, da vse prišleke na Jesenicah jemljejo kot Jeseničane. »Prav ta mavričnost, pisanost kultur je oblikovala mesto in brez prišlekov tudi Jesenic ne bi bilo,« je dejal Mencinger.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 7. julij 2016 / 23:07

Na pot spočiti in pripravljeni

Na daljšo pot na kraj dopusta se vedno odpravimo spočiti in pravočasno, poskrbimo za brezhibnost vozila in pravilno naložimo prtljago.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 26. marec 2008 / 07:00

Podelili športna priznanja

Zavod za šport in Športna zveza Škofja Loka sta podelila 28 športnih priznanj za leto 2007.

Splošno / sreda, 26. marec 2008 / 07:00

Včasih smeh, drugič jok

Ivankino otroštvo je zaznamovalo posojilo, ki ga je najel oče.

Železniki / sreda, 26. marec 2008 / 07:00

Strah pred poplavami še živi

V Železnikih se po pol leta še zelo dobro spominjajo katastrofalnih poplav, ki so jih prizadele lanskega septembra. Triletni sanacijski program bo vlada predvidoma obravnavala ta teden.

Splošno / sreda, 26. marec 2008 / 07:00

Komentar: Šest mesecev kasneje

Pred tednom dni je minilo šest mesecev od hude vodne ujme, ki je na Škofjeloškem najbolj prizadela občino Železniki.

Škofja Loka / sreda, 26. marec 2008 / 07:00

Trudijo se obvladovati bolezen

Društvo diabetikov iz Škofje Loke, ki šteje že 454 članov iz Škofje Loke, Selške in Poljanske doline, je pred kratkim priredilo občni zbor.