"Jesenice so naš dom!"

Bošnjaki, Makedonci in drugi so na Jesenicah pognali korenine, so zatrdili na okrogli mizi o življenju starejših prišlekov na Jesenicah.

Na vprašanje o tem, kako živijo starejši prišleki na Jesenicah, je odgovoril tudi direktor Centra za socialno delo Jesenice Božo Pogačar. Dejal je, da je glavni problem večine starejšega prebivalstva Jesenic (in ne le prišlekov) slaba izobrazbena struktura in posledično nizke pokojnine. Tristo ali štiristo evrov pokojnine mesečno ne zadošča za preživetje, zato center pomaga kar nekaj jeseniškim upokojencem.

»Jesenice so naš dom, Slovenija je naša domovina,« je zatrdil Fuad Omerdić iz Kulturnega društva Biser o tem, kako živijo na Jesenicah Bošnjaki, najmnožičnejša tuja narodnost v občini. Podobno imajo Jesenice za svoj dom Makedonci, živeči na Jesenicah, je zatrdil Todosja Lazarov iz Kulturnega društva Ilinden. Tako Omerdić kot Lazarov sta sodelovala na okrogli mizi z naslovom Življenje starejših prišlekov na Jesenicah, ki jo je pred kratkim pripravilo Društvo upokojencev Jesenice. Okrogla miza je bila del projekta Raznolikost je bogastvo družbe, ki ga sofinancira Evropska unija v okviru programa Progress. Poleg župana Jesenic Tomaža Toma Mencingerja in predstavnikov upokojenskih društev se je je udeležil tudi veleposlanik Bosne in Hercegovine Izmir Talić. Kot je poudaril Boris Bregant, predsednik Društva upokojencev Jesenice in dolgoletni jeseniški župan, tudi na Jesenicah velja, da nas različnost bogati. Jesenice so narodnostno veliko bolj pisana občina od drugih v Sloveniji. Tretjina prebivalcev so avtohtoni Jeseničani, tretjina prišleki iz drugih delov Slovenije, tretjina pa prišleki iz drugih držav, zlasti bivših jugoslovanskih republik.

 

Med njimi je največ Bošnjakov, ki predstavljajo kar 17 odstotkov prebivalstva na Jesenicah (kar je desetkrat več, kot znaša povprečje v Sloveniji). Za Srbe se je na Jesenicah opredelilo pet odstotkov ljudi (po narodnosti) oziroma deset odstotkov (po jeziku). Hrvatov je tri odstotke, Makedoncev pa dva. Prve prišleke (zlasti iz Primorske, Dolenjske, Prekmurja …) je na Jesenice pripeljala železnica, večina prišlekov iz drugih jugoslovanskih republik pa je na Jesenice prišla v petdesetih letih prejšnjega stoletja zaradi železarne, kjer so potrebovali sedem tisoč delavcev. Največ jih je prišlo iz Bosanske krajine, kjer se je glas o možnosti dela in zaslužka širil od ust do ust. Na Jesenicah so pognali korenine in so danes že srednja do starejša generacija. »V Makedoniji smo preživeli otroštvo, na Jesenicah pa smo dobili delo, se poročili … Jesenice so postale naš prvi dom,« je dejal Todosja Lazarov. Fuad Omerdić pa je povedal, da se mnogi Bošnjaki po upokojitvi vrnejo nazaj v Bosno, medtem ko Slovenija ostaja domovina njihovih otrok. Župan Tomaž Tom Mencinger je ob tem poudaril, da vse prišleke na Jesenicah jemljejo kot Jeseničane. »Prav ta mavričnost, pisanost kultur je oblikovala mesto in brez prišlekov tudi Jesenic ne bi bilo,« je dejal Mencinger.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 21. junij 2017 / 07:44

Zgodovinski spomin naj živi

Na Kokrici je potekalo sedemnajsto srečanje gorenjskih izgnancev.

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

E-ji pred kvarom ščitijo živila, kaj pa naše zdravje?

Coca Cola bo zaradi velikih pritiskov javnosti zaradi študije, ki je dokazala, da natrijev benzoat (E211) v celicah kvasovk poškoduje DNK, omenjeni aditiv umaknila iz svojih izdelkov.

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Nasveti za poletne dni

Pri načrtovanju počitnic v poletnih dneh moramo pomisliti tudi na izdelke za preprečevanje ali odpravljanje manjših zdravstvenih težavin ustrezno zaščito pred sončnimi žarki. V lekarni vam bomo znali...

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Dan športa v vrtcu

Zadnji majski teden so se v vrtcu Julke Pibernik odločili, da bodo večino pozornosti namenili gibalnim dejavnostim in vzgoji v športu, saj je zadnji majski dan razglašen za svetovni dan športa.

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Rak na dojkah: Osebno zdravljenje za vsakega bolnika ob pravem času

Organizirano iskanje raka na dojkah s presejanjem in uvajanjem novih učinkovitejših načinov zdravljenja pri najbolj ogroženih ženskah je vplivala na zmanjšanje smrtnost zaradi posledic te bolezni tudi...

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Priznanja za zdrave zobe

V Domu Julke in Albina Pibernika na Slovenskem Javorniku je potekala zaključna prireditev Tekmovanja za zdrave zobe za vse šole zgornje Gorenjske.