Nov zakon, strožje kazni
Simon Sušanj, pomočnik komandirja za varnost v cestnem prometu na Policijski postaji Jesenice, je predstavil glavne novosti zakona o varnosti v cestnem prometu.
Konec aprila je pričel veljati nov zakon o varnosti v cestnem prometu, ki prinaša kar nekaj sprememb in bistveno višje kazni. Kaj želi država z njim doseči?
»Cilj zakona je predvsem opozoriti voznike (tudi z visokimi globami, pridržanji in drugim), da spoštujejo prometna pravila. Obenem naj bi z zakonom zaščitili najšibkejše udeležence v cestnem prometu in tiste, ki spoštujejo prometna pravila. Novi zakon je torej namenjen predvsem tistim, ki kršijo prometna pravila in ogrožajo druge.«
Novosti je veliko, lahko predstavite najpomembnejše?
»Tako je, zakon prinaša veliko novosti. Med njimi so denimo povišanje glob in števila kazenskih točk za prometne prekrške, ki so najpogostejši vzrok prometnih nesreč. Gre za prekrške, povezane s preveliko hitrostjo, vožnjo pod vplivom alkohola in neuporabo varnostnega pasu.«
Zelo pomembna novost je pridržanje voznika – v kakšnih primerih policisti pridržite voznika?
»Če bo rezultat alkotesta pokazal več kot 0,52 mg/l (1.1 promila) – izjema so vozniki začetniki, poklicni vozniki, kjer alkotest ne sme pokazati več kot 0,38 mg/l (0,8 promila). Voznika pridržimo tudi, če odkloni strokovni pregled za alkohol ali mamila.«
Policisti po novem lahko tudi zasežete vozilo. V kakšnem primeru?
»Vozilo lahko zasežemo (ne glede na to, čigava last je), če je voznik v zadnjih dveh letih storil vsaj tri hujše prekrške (med njimi so denimo, če je v naselju za več kot 30 km/h prekoračil hitrost oziroma izven naselja za več kot 40 km/h, če je vozil pod vplivom alkohola, pod vplivom mamil, odklonil strokovni pregled za alkohol ali mamila, če je vozil vozilo v času prepovedi, brez vozniškega dovoljenja, če je kljub prepovedi nadaljeval vožnjo ali ponovil prekršek …).«
Kakšne so novosti v primeru povzročitve prometne nesreče?
»Za povzročitev prometne nesreče je po novem obvezen reden sodni postopek. Izjema je prometna nesreča z neznatno nevarnostjo (če je nastala materialna škoda in je predpisana le globa, brez kazenskih točk in prepovedi vožnje). V tem primeru ima policist diskrecijsko pravico in lahko izda obvestilo, da ne bo obravnaval prometne nesreče. V tem primeru se bodo udeleženci morali obračati na zavarovalnice.«
Kaj pa nova pravila za kolesarje?
»Kolesarji morajo voziti po kolesarskem pasu ali po kolesarski stezi, kjer tega ni, pa ob desnem robu vozišča. Kolesarji morajo voziti drug za drugim, prepovedano je spuščati krmilo, vleči, potiskati, se držati drugih vozil, prevažati predmete, ki ovirajo kolesarja med vožnjo … Otroka, mlajšega od osem let, na kolesu lahko vozijo le polnoletne osebe in samo, če je nameščen ustrezen sedež.«
In motoristi?
»Motorist mora voziti tako, da ne zmanjšuje stabilnosti vozila, ne sme spuščati krmila, se voziti po enem kolesu … Potnik na motorju mora biti starejši od dvanajst let.«
Kaj novi zakon pravi o hoji pešcev?
»Po novem je obvezna osvetlitev pešcev zunaj naselja ali v neosvetljenem naselju, kjer ni pločnika. Pešci morajo hoditi po levi strani in uporabljati svetilko ali rumen - oranžen telovnik z odsevnimi trakovi. Isto velja tudi za voznike in potnike, ki stojijo na avtocesti ali hitri cesti.«
Novo pa bo tudi občinsko redarstvo, ki bo imelo pooblastila v prometu.
»Občinski redarji bodo urejali in nadzirali promet na lokalnih in državnih cestah v občini. Med njihovimi nalogami je tudi nadzor prometa s samodejnimi merilnimi napravami (slikovno dokumentiranje). «