Pločevina bo šla pod zemljo
Mestna občina Kranj bo s projektom Slovenski trg uredila promet in ulice od Jelenovega klanca do avtobusne postaje. Del ulic bo postal zaprt za promet.
Mestna občina Kranj pripravlja projekt Slovenski trg, ki ga bodo (župani so ga na Svetu gorenjske regije že potrdili) do konca maja tudi oddali Službi vlade za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, ki koordinira razpis iz evropskega sklada za razvoj regij. Projekt zajema ureditev prometa od Jelenovega klanca do avtobusne postaje, v MOK pa od približno 5,5 milijona evrov vrednega projekta pričakujejo 3,3 milijona iz evropskega sklada. »V sklopu urejanja območja bomo poskušali zgraditi tudi garažno hišo pod Slovenskim trgom, saj želimo čim širše območje urediti kot peš cono, zato prometa in parkirišč na prostem skoraj ne bo več,« je projekt opisal Aleš Sladojević, direktor občinske uprave. Občinski del denarja za financiranje projekta je oziroma bo zagotovljen v občinskem proračunu in bo v povprečju vsakega Kranjčana stal približno 40 evrov (brez denarja iz evropskega sklada pa 100 evrov) ali soliden sobotni nakup v enem od nakupovalnih centrov v Kranju.
Projekt mora občina pripraviti in prijaviti na razpis do konca maja, če bo Mestna občina Kranj uspešna pri prijavi, pa bodo morali hitro zavihati rokave in začeti z delom. Razpis določa, da se morajo projekti, ki ga bodo občine prijavile (ne le Slovenski trg), zaključiti do septembra 2010. To ne velja za izgradnjo parkirne hiše pod Slovenskim trgom, za katerega mora MOK še poiskati zasebnega investitorja. »Oba projekta sta povezana in gresta z roko v roki, saj je ob urejanju območja oziroma ukinjanju parkirnih mest na površini nujno, da zagotovimo parkirna mesta drugje. Mi smo se odločili, da pod zemljo,« razloži sogovornik.
Parkirna hiša Slovenski trg
Projekt garažne hiše Slovenski trg predvideva gradnjo treh podzemnih etaž s 400 parkirnimi mesti, vse stranske ulice od Delavskega doma proti centru mesta pa bodo za promet zaprte. V gradnjo podzemnih parkirišč bo MOK pristopil v skladu s pravili javno zasebnega partnerstva, zasebnika pa bodo izbrali na razpisu. »Promet se je v Kranju z novogradnjo ob Gimnaziji že zelo povečal, še močneje se bo s predvideno novogradnjo na Stari Savi, zato je nujno, da zgradimo podzemne garaže in vsaj delno pospravimo pločevino,« meni Sladojević. Največja težava projekta gradnje garažne hiše pa je ukinitev zelenega pasu na Slovenskem trgu, ki ga bodo skušali drugače nadomestiti.
Ali bodo Kranjčani sprejeli plačljiva parkirišča v garaži (takšna je tudi v Kareju A in v Nazorjevi ulici), vprašamo direktorja? »V nekem določenem času Kranj ne bo povsem nič drugačen od drugih slovenskih mest, vprašanje je samo kdaj. Drugje so se že navadili plačevati za parkiranje, zato ne vem, zakaj se ne bi tudi Kranjčani. To moramo vzeti v zakup ali pa se do mesta odpraviti peš,« pravi Sladojević. Od mestne politike in/ali trgovcev in drugih ponudnikov v tem delu pa bo tudi odvisno, ali se bodo odločili za subvencioniranje parkiranja, kot je ponekod že v navadi – prve pol ure, za hitre opravke na občini ali upravni enoti ali nakupe, je lahko zastonj. Ob veličastni zgradbi Gimnazije, poslovnih trojčkih v Kareju A, obnovljenem Globusu s knjižnico in številnimi stanovanji na Stari Savi bo, po mnenju direktorja, celoto zaključil mestni trg, ki bo ostal na sedanjem Slovenskem trgu. V kakšni obliki in programom pa zaenkrat na občini še ne vedo.
Kmalu stroji v centru mesta
Ureditev cest in Slovenskega trga ni edini z evropskim denarjem podprt projekt. V teh dneh se zaključuje razpis za nadaljevanje obnove Tavčarjeve in Tomšičeve ulice oziroma prve faze obnove starega mestnega jedra, občini pa bo ostala še ureditev Poštne ulice, Glavnega trga, Cankarjeve ulice in Trubarjevega trga. »Projekt celovite obnove starega mestnega jedra je razdeljen na dve fazi, najprej se bomo lotili dveh ulic na boku, čez leto dni pa še ureditve t. i. glavne ulice, saj ne bi radi naenkrat zaprli celotnega mesta. Za osrednji del, ki bo na vrsti prihodnje leto, bomo razpisali tudi arhitekturni natečaj,« pojasnjuje Aleš Sladojević.
Mestna občina Kranj je uspela na prejšnjem razpisu iz naslova za razvoj regij poleg zgoraj omenjenega projekta obnove ulic v prvi fazi tudi s projektom obnove kompleksa Khislstein, ki mora biti zaključen do konca septembra prihodnje leto. Evropa projekt sofinancira v vrednosti 3,7 milijona evrov. Kvota MOK-a do leta 2013 je približno 12 milijonov evrov, v Kranju pa bi lahko v povprečju na leto porabili okoli 3,5 milijona evrov. Na tem razpisu je denar za Kranj zagotovljen, iz kohezijskega sklada pa naj bi na razpisu za projekte odvajanja in čiščenja voda pridobili 1,8 milijona evrov, z ministrstvom za šport so v usklajevanju projekti urejanja športnega parka (tribune), na občini želijo rešiti tudi problem koncertne dvorane – ideja je, da bi jo uredili kar v občinski stavbi.