Drugi sveženj informativnih izračunov
Davčna uprava je v petek na pošto oddala dobrih 360 tisoč informativnih izračunov za dohodnino, ki jim je mogoče ugovarjati do 13. junija.
Ljubljana – Po prvem najobsežnejšem svežnju dohodninskih informativnih izračunov je davčna uprava konec prejšnjega tedna izračune poslala še 360.095 zavezancem, ki so oziroma bodo v svojih nabiralnikih dobili ovojnice zaščitene s plastificiranim ovojem in z oznako, da gre za davčno tajnost. Tisti, ki bodo v izračunu našli napake ali pomanjkljivosti, bodo lahko do vključno 13. junija davčni upravi poslali ugovor, drugim se bo informativni izračun po tem datumu spremenil v odločbo in bodo morebitno preplačilo prejeli na transakcijskem računu 30. junija, čeprav ima davčna uprava čas do 14. julija. Do istega dne morajo svoje obveznosti poravnati tisti, od katerih informativni izračun zahteva doplačilo.
Naslednji, zadnji sveženj informativnih izračunov bo davčna uprava 16. maja poslala skoraj 220 tisoč zavezancem za dohodke iz kmetijske in gospodarske dejavnosti oziroma prejemnikom subvencij. Ti bodo imeli čas za ugovor do vključno 30. junija, 16. julija lahko tisti, ki so med letom plačali preveč, pričakujejo vračila, za doplačila pa je čas do 30. julija. Zavezanci, ki tudi s tretjim svežnjem ne bodo prejeli informativnega izračuna, morajo napoved oddati sami, na davčni upravi pa svetujejo, naj najprej preverijo, če jim je bil informativni izračun dejansko izdan oziroma ali sploh so zavezanci za plačilo dohodnine. Skrajni rok za oddajo dohodninske napovedi je 30. junij.
Davčna uprava je na od 507.213 informativnih izračunov iz prvega svežnja prejela 37.092 ugovorov, med katerimi se jih je dobrih 78 odstotkov nanašalo na spreminjanje podatkov o vzdrževanih družinskih članih, kar pomeni, da je bilo dobrih 92 odstotkov informativnih izračunov pravilnih. Sredi prejšnjega tedna je tako 4.70.121 informativnih izračunov postalo davčna odločba.
Po podatkih za zavezance iz prvega in drugega svežnja bo moralo 359.699 zavezancev skupaj plačati 108,3 milijona evrov, država pa bo morala 443.410 zavezancem vrniti 107,2 milijona evrov, tako da bo razlika v korist državne blagajne skoraj 1,2 milijona evra, oziroma 1,38 evra na zavezanca.
Podrobnejši podatki o dohodnini so dostopni na spletni strani Davčne uprave republike Slovenije http://www.durs.gov.si/, kjer se je pri virtualni davčni asistentki Vidi mogoče z vnosom davčne številke tudi pozanimati, ali je bil informativni izračun že izdan oziroma odpremljen.