Vitamini so nujni za naše zdravje in dobro počutje
Zdrava prehrana mora biti sestavni del našega življenja, kar pa ne zadošča, da bi naš organizem deloval brezhibno. Za to potrebuje tudi vitamine in minerale. Pri športnikih je še toliko bolj pomembno, da zagotovi dovolj velik vnos teh snovi, če naj bo telo kos vsem naporom.
Verjetno se vsi strinjamo, da so za naše zdravje pomembni vitamini. A še vedno premalo poudarjamo, kateri so ti vitamini, zlasti pa, kakšna je njihova priporočena količina. V različnih študijah se je kot izredno pomemben za zdravje organizma pokazal vitamina C. Človeško telo vitamina C ne more proizvajati samo in ga tudi ne more skladiščiti, zato ga je potrebno v telo vnesti na drugačen način.
V prejšnjih rodovih so ljudje uživali dovolj bioloških sadežev, zelenjave in žit, tako da je bila kolikor toliko zagotovljena preskrba z vitamini. Danes se je z industrijskim pridelovanjem kakovost večine živil močno znižala. Pri tem pa se pri industrijski predelavi še preostale snovi dokončno uničijo. Prav tako so se prehranjevalne navade v zadnjih desetletjih poslabšale. Na žalost nimajo prav tisti, ki mislijo, da lahko nadomestijo kronično pomanjkanje vitaminov in mineralov z zdravo prehrano.
Zdravo jesti je vsekakor koristno. Toda zdrava prehrana sama po sebi ni dovolj zato, ker je dandanes skoraj povsem oropana vitaminov. Poleg tega sodobni ritem in pogoji življenja sami po sebi zahtevajo več vitaminov in mineralov.
Zelena solata, ne glede na to, kje je bila pridelana, s pesticidi ali brez njih, če stoji samo en dan na zraku, izgubi ves vitamin C. Podobno je z drugimi viri vitaminov v naravni prehrani. Čeprav s prehrano prejemamo čedalje manj vitaminov, pa prav danes potrebujemo posebej veliko vitaminov. Onesnaženje okolja zaradi dimnih plinov, strupov, elektrosmoga in radiacije vodijo k zvišanim zahtevam telesa po vitaminih, ki skuša na ta način zmanjšati nastalo škodo.
Tako povzročajo, na primer prosti radikali, do katerih pride zaradi vplivov okolja, še zlasti iz cigaretnega dima, oksidacijo žilnih sten (biološko "rjavenje" in "kadilsko nogo") in tako pospešujejo aterosklerotične obloge. Vitamina C in E, beta karoten in drugi vitamini spadajo med najučinkovitejše antioksidante, ki lahko to škodo odpravijo. Vitamin D pa pomaga pri odstranjevanju apnenčastih oblog na stenah arterij.
Iz vseh teh razlogov bi morali jemati dodatne vitaminske preparate, ker po naravni poti komajda še lahko zadostimo potrebi po vitaminih, čeprav se zdravo hranimo. Zaradi vsega tega je še kako smiselno razmišljati o zadostni količini vnosa vitaminov in mineralov. Z zadostnim vnosom bomo zelo pripomogli k splošnemu zdravju in preprečevanju bolezni. Dnevno priporočena doza je 60 mg vitamina C. Zanimivo je, da skoraj vse živali proizvedejo dnevno med 2.000 in 20.000 mg lastnega vitamina C, le morski prašički in ljudje ne moremo proizvajati lastnega vitamina C in ga moramo pridobiti s prehrano.
Vitamin C je antioksidant, glavni akter pri proizvodnji kolagena, vitamin, ki vpliva na hormonski sistem in sodeluje pri bioloških procesih. Vitamin C je neke vrste ''cement'' telesa in krvnih žil, saj pospešuje nastajanje kolagenov, elastosinov in drugih stabilizacijskih molekul v telesu. Kolagen je po videzu in po funkciji podoben železnim palicam, ki služijo za stabilnost in trdnost betona. Milijoni teh bioloških stabilizacijskih molekul tvorijo vezivno tkivo telesa, kosti, kože in žilnih sten.