Test telesne pripravljenosti
Anaerobni prag pokaže našo pripravljenost in mejo, nad katero začne telo porabljati glikogenske rezerve.
Ko se začnemo ukvarjati z rekreacijo, je priporočljivo, da opravimo določena testiranja (porabe kisika in določitev anaerobnega praga), ki nam pokažejo, kje so meje naše telesne pripravljenosti. Več o tem je povedal Janez Udovič iz Fitnes centra Powerfit, nekdanji kolesar, sedaj pa že dolga leta navdušen rekreativec, ki je najboljši v vzdržljivostnih športih. Testiranja pri njem opravljajo številni vrhunski športniki, predvsem kolesarji.
»Ti testi pokažejo kondicijsko pripravljenost. Pomemben podatek pri tem je anaerobni prag, ki pove, do kod, do koliko udarcev na minuto telo pri telesni aktivnosti še porablja kisik in kje je tista meja, ko začne porabljati glikogenske rezerve, ki pa jih v telesu nimamo veliko. Posledica obremenjevanja telesa nad anaerobnim pragom so huda utrujenost, bolečine v mišicah in mišični krči. Da takšno stanje nekoliko omilimo, je priporočljivo nekaj naslednjih treningov opraviti v območju 65 odstotkov maksimalnega srčnega utripa, da se telo lažje regenerira. Slednji se izmeri tako, da od števila 220 odšteješ leta starosti. Se pa s treningom seveda anaerobni prag viša,« pojasnjuje Udovič.
In kako poteka testiranje? »Pri nas testiramo na kolesu. Test porabe kisika (VO2 max) opravimo s posebnim programom, ki je v trenažerju in nam prek tiskalnika, ki je povezan z monitorjem srčnega utripa, ki ga namestimo merjencu, izriše graf z rezultati. Vrhunski športniki imajo VO2 max od 50 ml, pa tudi več kot 75 ml VO2 max, kar pomeni, da v eni minuti lahko vnesejo v telo omenjeno količino kisika. Pri slabše pripravljenih osebah pa je vnos kisika lahko manjši od 20 ml. Anaerobni prag se testira z ročno nastavitvijo programa, glede na zmogljivost testiranca. Slednji začne vrteti kolo pri obremenitvi 50 W, na vsako minuto se obremenitev poveča za 20 W. Test traja, dokler merjenec še lahko normalno obrača pedala. Najbolje pripravljeni športniki lahko vrtijo pedala celo pri obremenitvi 500 W,« zaključi Udovič.
Seveda je priporočjivo, da teste opravimo večkrat letno in tako vidimo, koliko smo z vadbo v določenem obdobju napredovali. Če želimo spremljati utrip našega srca, moramo seveda trenirati z monitorjem srčnega utripa.