Za seboj pustil dobre rezultate
Občinski svetnik Dušan Brekič (SD) prosti čas preživlja v naravi, v hribih. Njegov moto je: "Cilj dosežeš, ko prideš v dolino, in ne, ko prideš na vrh."
Medvode – Pretekli mesec je v svetniške klopi za preostanek mandata sedel Dušan Brekič, ki je nadomestil pokojnega strankarskega kolega iz vrst Socialnih demokratov Aleksandra Bartola. S svetniško funkcijo že ima izkušnje, saj je bil svetnik del prvega mandata, vse dokler ni postal vodja oddelka za proračun in finance na občini Medvode.
Se lahko za začetek na kratko predstavite?
»Rojen sem bil leta 1939 v Dalmaciji, blizu Zadra, kjer sem živel sedem let. Po drugi svetovni vojni smo se preselili v Ljubljano, od leta 1974 pa stanujem v Goričanah. Sem poročen in z ženo imava dva otroka: hčerko in sina. Imam tudi dva vnuka. Po izobrazbi sem univerzitetni diplomirani ekonomist in večino svoje delovne dobe sem bil na odgovornih delovnih mestih, med drugim tudi dvanajst let v občinski upravi. Delal sem tudi kot predsednik skupnosti KS Medvode. Bil sem predsednik izvršnega sveta v nekdanji skupni občini Ljubljana–Šiška, tako da mi je problematika celotnega območja Medvod in širše dobro poznana. V Občini Medvode sem bil med leti 1995 in 1999 vodja oddelka za proračun in finance. To delo sem torej opravljal vse do upokojitve leta 1999.«
Kako to, da ste se odločili za vstop v politiko?
»V politiki delam od svojega petnajstega leta, ko sem se vključil v takratno mladinsko organizacijo, petkrat sem bil v mladinskih delovnih brigadah. Kasneje sem se včlanil v Zvezo komunistov, nato pa bil član strank njenih naslednic. Ves čas sem ostal zvest eni in isti politični usmeritvi. Moj vstop v politiko se je zgodil čisto spontano. Rad sem delal z ljudmi in rad sem, seveda skupaj z drugimi, pomagal soustvarjati neki nov svet, boljšo prihodnost za vse.«
Ste dejavni še na katerem drugem področju v občini?
»Dolga leta sem bil predsednik Planinskega društva Medvode, ki je v tem obdobju doživelo ponoven razcvet in se po obsegu dejavnosti povzpelo v sam vrh najbolj aktivnih planinskih društev v Sloveniji. V društvu sem še vedno aktiven.«
Kakšen mora biti dober svetnik?
»Dober svetnik je tisti, ki je pripravljen poslušati želje ljudi, ne glede na barvo, vero in politično prepričanje. Je tisti, ki je pripravljen poslušati druge in tudi spoštovati mnenje drugih. Dober svetnik je tudi tisti, ki na sejah občinskega sveta govori samo o tistem, kar je na dnevnem redu, ne pa da obremenjuje ostale svetnike z v tistem trenutku nepomembnimi stvarmi. Po treh sejah, na katerih sem bil prisoten, ugotavljam, da to načelo marsikateremu svetniku ni ravno blizu.«
Kaj v Medvodah najbolj pogrešate in kako bi to rešili?
»Zelo težko vprašanje. Če gledam skozi očala navdušenega planinca, ki mu je predvsem do tega, da ostanejo kraji čisti, narava neokrnjena, pogrešam pomanjkanje parkirnih prostorov ob vznožju Polhograjskih Dolomitov in pomanjkanje čuta odgovornosti pohodnikov. V Medvodah pa pogrešam širšo trgovinsko ponudbo. Samo en večji trgovec je v bistvu klasičen monopolist. Pogrešam tudi več reda v mirujočem prometu. Poglejte si samo pločnik od gostilne Bencak, železniške postaje do banke, na katerem parkirajo celo tovornjaki.«
Vaše pozitivne in negativne lastnosti?
»Moja pozitivna lastnost je, da sem pripravljen poslušati druge, negativna pa, da težko odstopam od svojih stališč.«
Kako preživljate prosti čas?
»Prosti čas preživljam v naravi, v hribih in moj moto je, da si cilj dosegel, ko si prišel v dolino, in ne, ko si prišel na vrh. Pozimi rad smučam, poleti zelo veliko plavam, v zadnjih letih povsod drugje, le v Jadranskem morju ne.«
Na kateri dosežek v vašem življenju ste najbolj ponosni?
»Najbolj ponosen sem na to, da sva skupaj z ženo vzgojila dva dobra državljana. Reči moram, da sem povsod, kjer sem bil na vodilnih položajih, pustil za seboj zelo dobre rezultate in še dandanes me marsikateri moj nekdanji sodelovec, »podrejeni«, kliče za svojega direktorja ali predsednika.«
Še nekaj o aktualnem dogajanju: vaša vizija javnega potniškega prometa?
»Lepo se sliši imeti urejen javni potniški promet znotraj Medvod, vendar menim, da to še dolga leta ne bo možno, za kar je več omejitvenih dejavnikov: od neurejenih cest, križišč, prometnic nasploh do problemov financiranja. Želim, da bi Medvode ohranile mestni avtobus številka 25. Sem tudi za to, da država ali občina omogoči občanom poceni javni prevoz, pa naj bo to avtobusni ali železniški.«