Kranj še brez urgentnega centra
Kranj, tretja največja občina v Sloveniji, še vedno nima satelitskega urgentnega centra. Mestni svet je zato na zadnji seji ta projekt uvrstil v načrt razvojnih programov.
Zlasti izkušnje s covidom-19 so pokazale nujo po drugačni, sodobni obravnavi in pristopu do pacientov, čemur obstoječa ambulanta NMP ne more slediti.
Kranj – Potem ko je kranjski mestni svet pred letom dni s sprejetjem lokacijske preveritve omogočil gradnjo t. i. satelitskega urgentnega centra ob Zdravstvenem domu (ZD) Kranj, so zdaj njegovo gradnjo uvrstili še v načrt razvojnih programov in za začetek projekta v letošnjem proračunu zagotovili 35 tisoč evrov. Ocenjena vrednost investicije, ki naj bi jo izvedli do konca leta 2024, je sicer 1,82 milijona evrov, od tega si Mestna občina Kranj (MOK) obeta sofinanciranje države v višini 1,46 milijona evrov.
Po trenutnem preračunu bi morala MOK za izgradnjo satelitskega urgentnega centra zagotoviti 244 tisoč evrov lastnih sredstev, ker pa bo ta izvajal dejavnost tudi za občane okoliških občin Cerklje, Jezersko, Naklo, Preddvor in Šenčur, naj bi te v sorazmernem deležu primaknile skupaj okoli 115 tisoč evrov.
Še pred gradnjo satelitskega urgentnega centra pa morajo sanirati ploščad nad parkirno hišo ob prizidku k ZD Kranj, ki je začela zamakati. Sanacija naj bi stala skoraj 714 tisoč evrov, vsa sredstva pa mora zagotoviti MOK.
Kranj kot tretja največja občina še vedno nima svojega urgentnega centra, ki so sicer zamišljeni kot dopolnitev urgentnih centrov ob bolnišnicah, v tem primeru Splošne bolnišnice Jesenice.
Služba nujne medicinske pomoči (NMP) v Kranju namreč v sedanjih prostorih v Zdravstvenem domu Kranj deluje od leta 2005, v tem času pa se je spremenil način dela, tudi zaradi epidemije covida-19.
Po projektu je predvideno, da bodo satelitski urgentni center umestili v atrij med Zdravstvenim domom Kranj in prizidkom, delno pa še na parkirišče za reševalna vozila.
V dozidanem delu bodo prostori za preiskave in terapijo ter opazovalnico, s predelavo obstoječih prostorov ambulante NMP pa bodo omogočili ustrezno triažo in izolirno sobo za paciente.
V okviru investicije načrtujejo tudi dograditev nadstreška za reševalna vozila, s čimer nameravajo rešiti problem prevzema pripeljanih in odpeljanih pacientov, kar se zdaj odvija pod odprtim nadstreškom, to pa je neprimerno in tudi nediskretno.