Prejeli smo: Volitve se bližajo
Že dolgo je občanom, ki želijo vedeti, zlasti pa občinskim svetnikom, znano, da se občinski javni denar lahko porabi po predpisanem postopku le preko razvojnih programov občine in končno gre vsak investicijski ali transferni strošek preko letnega ali dveletnega programa občinskega proračuna. Razvojne programe, brez katerih tudi ni državne in evropske pomoči, in občinski proračun je sprejel občinski svet z večino glasov vseh svetnikov.
Ni dvoma, da ima župan veliko vlogo in vpliv pri sestavi programov in je po zakonu izključni predlagatelj občinskega proračuna občinskemu svetu v sprejem. Čim več uresničljivih razvojnih idej, s predvidljivimi viri financiranja, ima župan, tem več je možnosti za razvoj občine. Nima pa odločilne vloge in končne besede, to imajo občinski svetniki.
Zakaj pojasnjujem znane postopke in prakso? Zaradi pisem, kot so »Saj ni res … pa je!« ali »Knjižnica Begunje: nas župan vleče za nos?« ali o neenakomernem razvoju radovljiške občine, ki se pojavljajo na mnenjski strani Deželnih novic. Njihovi avtorji, nekateri vodje opozicijskih svetniških skupin, opozicijski svetniki in drugi »angažirani« politiki, dobro vedo, kakšna je proračunska realnost in kakšne so občinske razvojne in politične možnosti. Vsaj eden od »kritičnih« občinskih svetnikov se je v svoji karieri z njimi že srečal tudi kot prostorski občinski »minister«, pa z njegovim vodenjem prav dolgo bivša občinska oblast tudi ni bila zadovoljna.
K sreči še vedno velja, da dobre reference izhajajo iz opravljenega dela, ne iz izrečenih besed. Treba je le realno pogledati, koliko programskih nalog je bilo uresničenih in katere so še v teku priprav oziroma izvajanja del in rezultati so vidni že na prvi pogled. Tudi trditev, da se občina zaradi ukrepov vodenja neenakomerno razvija, ni resnična. Res pa je, da se zaradi primerljivih prednosti ter drugih prednostnih okoliščin osrednji naselji Lesce in Radovljica razvijata hitreje, kot nekateri drugi kraji oziroma krajevne skupnosti. Nekateri kraji kot na primer Begunje, Brezje, pa bi se lahko razvijali hitreje, pa so dostikrat v razvojnih pogledih sami s seboj v nasprotju.
Kritike na račun našega dela so izraz različnih pogledov na razvojne odločitve ter porabo javnega denarja. Nekatere so korektivne, dobronamerne in prispevajo k izboljšanju programov. Mnoge pa so nekonstruktivne, tendenciozne, zavajajoče, kritikastrsko izbrane v pravem trenutku ali iz osebnih razlogov. Bližajo se namreč volitve poslancev v državni zbor, volilna teorija pa pozna tudi pravilo, če se ne moreš uveljaviti z lastnimi deli, poskusi zmanjšati pomen dela največjega političnega konkurenta. Na take kritike se ne bomo ozirali. Držali se bomo sprejetih oziroma dopolnjenih razvojnih programov, ki smo jih predstavili tudi volivcem in od njih dobili zaupanje ter mandat za uresničitev.
Janko S. Stušek, župan