Janez, Boštjan in Nejc Jezeršek po očetu vodijo Mizarstvo Jezeršek.

Na Hotavljah se veščin mizarstva učita tudi tuja vajenca

V Mizarstvu Jezeršek so pred leti gostili ameriškega študenta, lani francoskega vajenca, danes pa se pri njih učita Francoz in Finec. Mizarsko podjetje s stopnicami tudi samo prodira na tuje.

Hotavlje – Mizarstvo Jezeršek je v domačih Hotavljah pred tremi desetletji ustanovil Karel Jezeršek in kmalu postal znan po izdelavi lesenih stopnic, čeprav iz proizvodnje s 25 zaposlenimi in dvema vajencema prihajajo tudi vrata, pohištvo, mize oziroma lesena oprema celotnih objektov. Po nepričakovani smrti ustanovitelja so podjetje prevzeli sinovi Jernej (Nejc), Boštjan in Janez Jezeršek. Čeprav so se takrat pojavili skeptiki, ki so menili, da bo šlo mizarsko podjetje po zlu, so do danes dokazali, da jim veščine dela in poslovanja niso tuje. Čeprav vsi opravljajo vsa dela, je uradno njihovo delo natančno določeno: Nejc vodi podjetje, Boštjan proizvodnjo in Janez montažo.

A najprej o dveh prav posebnih vajencih v njihovi delavnici. Charles-Henri Bizard prihaja iz Francije, Lauri Raunio iz Finske. »Menim, da je bila praksa na Hotavljah moja najboljša izbira, čeprav ima naša šola kontakte po vsej Evropi. Naučiti sem si želel osnov mizarstva, ki jih bom potreboval pri svojem delu - oblikovanju pohištva,« nam je povedal Lauri, ki trdi, da je dvomesečna praksa pri Jezerškovih najboljša priprava za bodoče delo.

Veliko znanja in lepa okolica

»Stroji so tako ali tako povsod enaki, v tej delavnici pa mi omogočajo, da spoznam celoten proces proizvodnje. Zagotovo bom svojo dobro izkušnjo priporočil tudi drugim študentom,« še pove finski študent, ki zelo ceni tako prijaznost in strokovnost hotaveljskih sodelavcev kakor tudi lepo okolje Poljanske doline. Pravi, da kakih velikih problemov do sedaj ni imel, vsakdo mu priskoči na pomoč in vedno se najde kdo, ki zna vsaj malo angleško. V kratkem času se je nekoliko tudi navezal na Poljansko dolino, saj pridno vadi floorball z lokalnim klubom, sicer pa je s kolesom obiskal že številne vasi v okolici Hotavelj.

Rauniova izkušnja se bo konec maja že zaključila, povsem drugačna pa je »Francozova«, kot Charles-Henrija kličejo v delavnici. Ta je v Mizarstvu Jezeršek že od lanskega maja in bo pri njih ostal eno leto. Doma obiskuje obrtno šolo Les Compagninon de Devoir, kjer pouk traja tri leta, sledi leto do dve dela po francoskih delavnicah in podjetjih, če študenti želijo, pa se lahko na vajeništvo odpravijo tudi v tujino. »V šoli sem opazil oglas za Mizarstvo Jezeršek, radovedno sem pogledal tudi na internet in prečesal še podatke o Sloveniji,« v nekoliko sramežljivi, vendar lepi slovenščini pove Charles-Henri, ki je takrat za našo deželo sploh prvič slišal. Danes pa, kot rečeno, lepo govori slovensko.

Prebiva na kmetiji Pr' Šinkovc, brez znanja domačega jezika pa bi mu v teh krajih težko šlo. »Veliko sem se naučil, menim, da vseh osnov, ki jih moram poznati za delo v mizarski delavnici,« je prepričan Francoz, ki ga po vrnitvi domov čaka še leto prakse, a bo po zaključku zagotovo še obiskal Slovenijo in Poljansko dolino. Tuji študenti se direktorju Nejcu Jezeršku ne zdijo nič posebnega. »Tudi sam sem šel na izmenjavo v finsko šolo in prav prek teh poznanstev so predstavniki šole po nekaj letih znova navezali stike. Zanimivi smo, ker smo mlada ekipa, dobro opremljeni in imamo kaj pokazati. Veliko se ukvarjamo s tujima študentoma, precej več kot bi se v kakšnem večjem podjetju,« je prepričan direktor.

Kmalu nove investicije

Bratje Jezeršek ne želijo spati na dosežkih pokojnega očeta, zato so bili soglasni ob odločitvah za večje investicije. »Dogovorili smo se, da bo treba kupiti nove stroje, saj ne smemo dopustiti, da nas konkurenca prehiti. Iz lastnih sredstev, do sedaj tristo tisoč evrov, smo že kupili kontaktne brusilke, sodobnejše računalnike programe za konstruiranje stopnic, kmalu bomo kupili tudi štiristranski skobelni stroj. Pred kratkim smo začeli urejati tudi mansardo delavnice, kjer bo prostor za lažjo proizvodnjo in skladišče na 450 kvadratnih metrih,« pojasni Nejc. Posodobili so tudi avtopark, večja investicija pa je še v pripravi. Zaradi omenjenih širitev bodo postavili zmogljivejšo kotlovnico na lesno biomaso z dvema ločenima silosoma na žagovino in sekance, ki jo potrebujejo tudi zaradi večje sušilnice in lakirnice.

Stopnice Mizarstva Jezeršek poznajo po vsej Sloveniji, med njihovimi kupci je tudi veliko imen z Managerjeve lestvice stotih najbogatejših Slovencev. Zaradi odpiranja mej so znova bolj prisotni v Avstriji, zelo aktualni so tudi v državah nekdanje Jugoslavije, na Irsko pa izvozijo več kot desetino proizvodnje. »Irsko podjetje se je specializiralo za trženje in montažo naših izdelkov,« razloži sogovornik in med perspektivne trge prišteje še Rusijo, Italijo, Turčijo in Nemčijo: »Ne vem, kako nas najdejo. Morda prek interneta ali prek najboljšega oglaševanja – smo na dobrem glasu. Drži pa, da nas poznajo tudi projektanti.« Čeprav imajo Jezerškovi v načrtih večanje letne prodaje, pa zaposlovali vsaj za zdaj ne bodo. Njihov cilj je z boljšo tehnologijo povečati produktivnost in dodano vrednost na zaposlenega. V zadnjih dveh letih so že povečali promet za petino (izvozijo 30 odstotkov proizvodnje), kar gre v veliki meri pripisati izvozu, saj lahko prodajajo po višjih cenah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / petek, 17. julij 2015 / 12:21

Ivan Sivec o vpisu Avsenikov

Lili Milojevič iz Galerije Avsenik in Brigita Avsenik, Slavkova žena, sta se po njunih besedah dve leti trudili, da bi bil ta vpis narejen. Kot vem, sta se res zelo potrudili in posredovali mag. Ad...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 16. avgust 2016 / 16:26

Izredne seje ne bo

Na zahtevo sedmih svetnikov naj bi škofjeloški župan Miha Ješe sklical izredno sejo glede pridobitve okoljevarstvenega soglasja za predelavo nevarnih odpadkov podjetja Ekologija na Trati. Župan predla...

GG Plus / torek, 16. avgust 2016 / 16:53

Tometov most drži že tristo petdeset let

Tometov most na Seničici ima letnico 1666. Po njem so hodili peš, se vozili s konji, med vojno so čezenj peljali celo tanki, pred kratkim pa se je malce »oddahnil« od velikega prometa. To je namreč ka...

GG Plus / torek, 16. avgust 2016 / 16:46

Kronizem ante portas!

Mini davčne in druge reforme vlade zaradi nasprotovanj stroke in opozicije ne pridejo skozi zakonsko proceduro, če pa jih kljub temu izglasujejo, nastajajo številni problemi pri izvajanju...

Kronika / torek, 16. avgust 2016 / 16:45

Nesreči kolesark

Kranjska Gora – Huje se je poškodovala kolesarka, ki je padla po cesti med vožnjo s Planice proti Ratečam. V krožišču pri priključku avtoceste za Naklo pa je neznani voznik temno sivega avtomobila...

Gospodarstvo / torek, 16. avgust 2016 / 16:44

Koristno o potrošniških posojilih

V okviru javne službe obveščanja in izobraževanja potrošnikov bo na spletni strani www.vemveč.si možno dobiti koristne informacije o potrošniškem kreditiranju in uveljavljanju stvarne napake.