Domačini o usodi rudnika
Nekdanji Rudnik urana Žirovski vrh še vedno sanirajo. O predlogu stroke, da bi na odlagališču jalovine spravili sode z radioaktivnimi odpadki, domačini ne želijo odgovarjati.
Todraž – Prebivalce vasi Dolenja in Gorenja Dobrava, Dobravšce, Bačne, Todraž in Žirovski vrh sv. Urbana so na zboru krajanov 25. marca strokovnjaki seznanili, kaj se dogaja v nekdanjem Rudnik urana Žirovski vrh. Direktor Franc Avberšek je povedal, da so po zaprtju jame leta 2005 naslednje leto rešili finančna vprašanja. Sanacija še vedno poteka, za kar skrbi trinajst zaposlenih. Odlagališče jalovine Jazbec bodo uredili letos. Nekaj problemov imajo z odlagališčem Boršt, kjer bo glavnina del končana prihodnje leto, nekaj pa leta 2010. Do tedaj se bo število zaposlenih zmanjšalo na okrog pet. Z zapiranjem delovišč bodo znižali tudi negativne vplive na okolje. Meritve ob rednem nadzoru so pokazale, da dovoljena letna količina radija na iztoku Jazbec ni presežena, na Borštu pa je nekaj nad dopustno letna količina amoniaka. Lani končana zdravstvena študija je potrdila, da zaposleni v rudniku niso zboleli zaradi sevanja, rudnik pa tudi ni imel neposrednih vplivov na prebivalce. Zakon jim nalaga, da pospravijo vse, kar je ostalo za rudnikom. Zato so ob dopolnitvi varnostnega poročila lani predvideli, da bi na odlagališču Jazbec shranili 41 sodov z jedri vrtin in drugimi radioaktivnimi odpadki.
Najbolj primerno bi bilo, da radioaktivne materiale odložijo na mesto izvora, je ocenil Andrej Stritar iz Uprave RS za jedrsko varnost. Kot je pojasnil Bogdan Pucelj iz Inštituta Jožef Stefan, bi iz Brinja pripeljali v Todraž 6900 kilogramov raznih snovi – od rude do delov naprav in drugih materialov. Na odlagališču Jazbec, kjer je že 1,9 milijona ton materialov s skupno vrednostjo 21,8 milijona MBq sevanja, je dodatnih 950 MBq povsem zanemarljivih. To je potrdila tudi Uprava RS za jedrsko varnost. Slednja sprejema načrt, da bi sode z odpadki zložili v jamo z betonskim obodom, vse skupaj pa zalili z betonom.
Župan Občine Gorenja vas-Poljane Milan Čadež je kritiziral način odločitve, o kateri niso pravočasno seznanili niti prebivalcev niti vodstva občine. Njegova svetovalka Hiacinta Klemenčič je domačinom priporočila premislek, ali vsi ti odpadki res sodijo k njim. Tudi prebivalci so izrazili zaskrbljenost zaradi predloga stroke, vendar o njem sami niso želeli odločati. Po mesecu dni ostaja zaplet s sodi na mrtvi točki, saj so se po zboru krajanov vsi zavili v molk.