Višje kazni za prekrške
Z novim zakonom o varnosti cestnega prometa se bodo kazni najbolj povečale za prekrške, ki najbolj ogrožajo človeška življenja.
Policisti pri svojem delu ugotavljamo, da sta hitrost in stran vožnje v povezavi z alkoholom dva izmed najbolj problematičnih parametrov prometne varnosti in prepogost vzrok za nastanek prometne nesreče, največkrat tudi z najhujšimi posledicami – smrtjo udeleženca prometne nesreče. Ker je smrtnih žrtev med udeleženci v cestnem prometu preveč, je bila ta črna statistika vodilo pripravljavcem novega zakona o varnosti cestnega prometa, da pripravijo restriktivni zakon, s katerim težijo k ureditvi kaotičnih razmer v prometu.
Z novim zakonom se bodo kazni povečale različno, odvisno od prekrška. Nekatere bodo tudi do 200 odstotkov višje kot dslej. Najbolj se bodo povišale za prekrške, ki najbolj ogrožajo človeška življenja. Med njimi je na prvem mestu hitrost. Tako bo po novem ob prekoračitvi hitrosti v naselju za 10 kilometrov na uro treba plačati 250 evrov, hkrati pa taka kršitev prinese tudi tri kazenske točke. Za prekoračenih 20 kilometrov na uro bo treba odšteti 500 evrov in dodati pet kazenskih točk, za 30 kilometrov na uro pa 1.000 evrov in devet kazenskih točk. Milejše bodo kazni za prekoračitev hitrosti zunaj naselja, ki se bodo gibale od 120 evrov in treh kazenskih točk za prekoračitev hitrosti nad 20 kilometrov na uro do 380 evrov in pet kazenskih točk za prekoračitve nad 40 kilometrov na uro. Še manjše pa bodo kazni za velike hitrosti na avtocestah, kjer bo globa od 100 do 300 evrov.
Poleg prehitre vožnje je najpogostejši sekundarni vzrok smrti na naših cestah alkohol. Kazni za pijane voznike ne bodo mile. Komur bo namerjeno več kot 0,52 mg/l alkohola v izdihanem zraku (1.1 promile), bo plačal 800 evrov in pridobil 10 kazenskih točk in odvzem vozniškega dovoljenja. Če bo kljub prepovedi še naprej vozil, mu policisti lahko zasežejo osebni avtomobil in odredijo pridržanje voznika do streznitve.
Pri najhujših prekrških je za kršitelje predviden tudi zaseg vozila. Ta naj bi doletel tistega, ki je bil v zadnjih dveh letih najmanj trikrat pravnomočno kaznovan za najhujše prometne prekrške, ali denimo kršitelja, ki je kljub prepovedi nadaljeval vožnjo. Prav tako bo kazen višja za dva dokaj pogosta prekrška na naših cestah, za telefoniranje med vožnjo in neuporabo varnostnega pasu, za katera je nova predpisana globa 120 evrov.
Kljub pomislekom mnogih, ki menijo, da so kazni v novem prometnem zakonu previsoke, policisti Policijske postaje Radovljica pozivamo vse voznike v cestnem prometu, da vozijo v skladu s prometnimi predpisi, prilagodijo hitrost vožnje trenutnim prometnim razmeram in pod vplivom alkohola ne sedejo za volan vozila. S takšnim odgovornim ravnanjem bodo storili največ za svojo varnost in varnost ostalih udeležencev v cestnem prometu in se s tem ob morebitni policijski kontroli izognili plačilu visokih kazni.