Na novo odprli okna gradu
Blejski grad se od danes ponaša s prenovljeno muzejsko zbirko, prav tako pa so prenovili zunanjo podobo z grajskim hribom in novo zasaditvijo.
Bled – Današnji dan, ko bodo ob 11. uri na Blejskem gradu slovesno odprli prenovljene muzejske prostore in muzejsko zbirko, pomeni zaključeno prvo fazo celotne prenove Blejskega gradu, ki se je začela letos pozimi in se bo predvidoma končala leta 2011. »K sreči je bila zima mila in smo imeli srečo z vremenom, da so lahko gradbena dela potekala po načrtih. Uredili smo celotno pot na grad, jo na novo označili, očistili gozdne površine, s pomočjo Arboretuma Volčji potok poskrbeli za novo zasaditev, največjo prenovo pa so doživeli muzejski prostori. Trenutno strokovnjaki iz Narodnega muzeja Slovenije vanje nameščajo prenovljeno muzejsko zbirko,« je na včerajšnji priložnostni tiskovni konferenci povedal direktor Zavoda za kulturo Bled Matjaž Završnik in dodal, da so dobro leto po prevzemu Blejskega gradu na zavodu uresničili prvi cilj na podlagi pogodbe iz leta 2006, s katero so se Ministrstvu za kulturo in domači občini zavezali, da bo zaslužek od vstopnine in najema prostorov namenjen izključno prepotrebni obnovi Blejskega gradu. Tega je samo lani obiskalo skoraj 206 tisoč turistov, ki tudi te dni že množično prihajajo na grad in že lahko občudujejo prenovljeno muzejsko zbirko, ki so jo uredili tudi tako, da sta iz večine prostorov lepo vidna Bled in okolica, saj so okna velika, prostori pa svetli.
»Pri obnovi smo zasledovali cilj, da je Blejski grad hkrati razstavišče in eksponat. Muzejska zbirka je nastala v sodelovanju z večno slovenskih muzejev, eksponate so prispevali tudi domačini in kar nekaj je resnično zanimivih,« je v imenu avtorjev povedal dr. Matej Knific, ki se je skupaj z drugimi (koncept razstave je delo Narodnega muzeja Slovenije pod vodstvom dr. Mateje Kos) prepričan, da so zbirke sedaj veliko preglednejše, opremljene z moderno opremo, prostori pa primernejši tudi za ogled večjih skupin.
»Celotna vrednost investicije na Blejskem gradu znaša nekaj več kot milijon evrov, od tega so bila 750 tisoč evrov vredna gradbena dela, okoli štiristo tisoč evrov pa oprema. Poleg tega smo pri Zavodu za kulturo Bled, kjer skrbimo tudi za Festivalno dvorano, ponosni tudi na prenovo te dvorane, ki je bila zaključena pred kratkim, zanjo pa smo porabili okoli 150 tisoč evrov. Pri tem je pomembno tudi dejstvo, da smo na Bledu vendarle znali združiti javni in zasebni interes. Petino sredstev za prenovo je namreč prispevala Občina Bled kot lastnik, petino Sava hoteli Bled in Kongresno turistična agencija Albatros Bled, preostali večinski del sredstev pa je Zavod za kulturo Bled s soglasjem Ministrstva za kulturo zagotovil iz denarja, pridobljenega z vstopninami in najemninami na Blejskem gradu,« je tudi poudaril direktor Matjaž Završnik in povedal, da bo sedaj njihova pozornost usmerjena na trženje in nove vsebinske programe. Tako bodo na gradu pripravljali vrsto zanimivih prireditev, od glasbenih do gledaliških, novost pa bo predvsem prvi Blejski gledališko-glasbeni abonma, ki ga zlasti težko čakajo domačini, začel pa se bo to jesen. Nato pa bo do leta 2011 sledila še nadaljnja obnova, v katero bo vključeno tudi dvigalo na grad.