Kosova komisija na referendum
V Socialdemokratski stranki, Liberalni demokraciji in Zares menijo, da je predlagani junijski referendum o pokrajinah predvsem predvolilna poteza vlade.
Ljubljana – Odločitev vlade za posvetovalni referendum 22. junija, na katerem naj bi se odločali o ustanovitvi 12 pokrajin in posebne pokrajine za mesto Ljubljana, je združila opozicijo. Pojavila so se ugibanja, ali je skupna novinarska konferenca predsednika Socialnih demokratov Boruta Pahorja, predsednice Liberalne demokracije Katarine Kresal in predsednika Zares Gregorja Golobiča napoved predvolilnega ali povolilnega povezovanja teh strank. Predsedniki se o predvolilnih povezavah niso pogovarjali, nič pa ni narobe, če skupaj kritizirajo odločitve vladajoče koalicije, je povedala Katarina Kresal in napovedala takšno sodelovanje tudi v prihodnje.
V vseh treh strankah so kritični do predlaganega referenduma. Ocenjujejo ga kot predvolilno potezo na stroške davkoplačevalcev, saj referendum ne bo dal odgovora na bistvena vprašanja pokrajinske zakonodaje: kako bodo pokrajine organizirane, katere bodo njihove pristojnosti, kako jih bodo izvajale in koliko bodo stale. Gregor Golobič je menil, da mora biti ustanavljanje pokrajin razvojni in gospodarski projekt, ne pa politični, predlagani zakoni pa so ustavno-pravno sporni. Borut Pahor je zavrnil očitke vladajoče koalicije, da je dvom o referendumu nasprotovanje ustanavljanju pokrajin. Socialni demokrati so naklonjeni pokrajinam in so pri pripravi zakonov tudi sodelovali z ministrom za lokalno samoupravo Ivanom Žagarjem, niso pa naklonjeni hitrim in nepremišljenim rešitvam. Golobič in Pahor sta napovedala dopolnitve k referendumskemu vprašanju, če referendum bo. Povpraševanje bo smiselno le, če se bodo lahko ljudje odločali o več rešitvah.
Vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Miran Potrč je vodjem poslanskih skupin LDS, Zares, DeSUS in Lipa predlagal, da bi 22. junija, hkrati z referendumom o pokrajinah, izvedli tudi posvetovalni referendum o ohranitvi ali ukinitvi samostojne komisije za preprečevanje korupcije. V poslanskih skupinah LDS, Zares in Desus so predlog Socialdemokratov sprejeli in bodo državnemu zboru predlagali razpis posvetovalnega referenduma o ohranitvi komisije za preprečevanje korupcije, bolj znane pod imenom Kosova komisija.