Najnovejši predlog razdelitve Slovenije na pokrajine (Foto: arhiv GG)

Spori o mejah

V Moji Gorenjski smo že večkrat pisali o gorenjskih mejah in pri tem povzročili hudo kri.

Največje razburjenje je povzročila reportaža o Polhograjskem hribovju, v kateri je bila omenjena meja med Gorenjsko in Notranjsko. V gostilni v Polhovem Gradcu se je vnela razprava, padla je stava, sledil je klic v uredništvo, kje natančno poteka meja pri Črnem vrhu. Razburjeni možje z našim pojasnilom, da meja poteka po razvodju potokov oziroma rek, niso bili zadovoljni. Zato smo v zadnji številki objavili članek o gorenjskih mejah, ki pa je povzročil pripombe na kamniški strani, da meja med Gorenjsko in Štajersko ne poteka na prelazu Kozjak v Tuhinjski dolini, temveč čez zgornji trg Motnika.

Težav nimamo samo z zgodovinskimi mejami slovenskih pokrajin, še hujše so z mejami novih slovenskih pokrajin, s katerimi naši politiki res nimajo srečne roke, saj jih neuspešno rišejo že dobro desetletje. Še večje so težave s slovensko-hrvaško mejo, kjer spet padajo težke besede tako kot pred vsakimi volitvami. Tega politiki seveda ne bi počeli, če napihovanje težav z južno mejo ne bi prineslo glasov volivcev.

Vse torej kaže, da bodo tokrat v predvolilni boj vključili tudi pokrajinske meje, saj se nam 22. junija obeta posvetovalni referendum, na katerem naj bi ljudje odločali le o usodi pokrajine, v katero sodijo, in o njenem imenu. Ne bi se torej odločali o številu pokrajin, o čemer se tako dolgo že lomijo politična kopja. Najnovejši zemljevid predvideva trinajstih pokrajin (dvanajst + prestolnica) in je že na pogled nenavaden, saj na Štajerskem ohranja veliko število pokrajin, osrednja Slovenija pa je največja pokrajina, ki sega od avstrijske do hrvaške meje.

Na referendumu bomo volivci povedali svoje mnenje, poslanci pa ga bodo upoštevali ali pa ne. Tik pred volitvami bo v parlamentu verjetno še težje doseči dvotretjinsko večino kot doslej. Sicer pa se s pokrajinami ne mudi več tako, kot razlaga minister Ivan Žagar, saj pokrajinske volitve ne bodo potekale jeseni skupaj z državnozborskimi. Predvidene so šele čez dve leti, skupaj z lokalnimi. Zato se res ni moč izogniti občutku, da politiki v predvolilni boj poleg južne meje tokrat vključujejo tudi pokrajinske meje. Saj vendar vedo, kako smo na Slovenskem občutljivi na meje, začenši pri svoji meji. Mnogi so se namreč pripravljeni leta in leta tožariti za nekaj metrov zemlje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 15. julij 2014 / 11:51

So na poti v Tadžikistan

Na dobrodelni, osem tisoč kilometrov dolg reli od Kranja do Dušanbeja so se Škuljevi odpeljali z dvanajst let starim karavanom. V glavnem mestu Tadžikistana bodo avto podarili organizaciji Go help. »S...

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sreda, 25. september 2013 / 15:07

Življenje kot doma

V jeseniškem domu starostnikov so odprli prvo gospodinjsko enoto, v kateri se dvanajst stanovalcev z demenco res lahko počuti kot doma.

Šport / sreda, 25. september 2013 / 14:47

Novo igrišče z umetno travo

V Naklem so odprli nogometno igrišče z umetno travo v velikosti 60 krat 40 metrov.

Razvedrilo / sreda, 25. september 2013 / 14:46

Brez fotoaparata nikamor

»Mimogrede so minila ta leta,« je ob jubileju dejal Andrej Babič s Primskovega v Kranju.

Rekreacija / sreda, 25. september 2013 / 14:45

Škorci letijo proti Turčiji

Slovenski državni prvaki v ulični košarki Telemach Škorci iz Kranja so si z zmago na turnirju v Lozani priborili nastop na finalnem turnirju svetovne turneje v Istanbulu.

Radovljica / sreda, 25. september 2013 / 14:43

Sladki Festival medu

Letos so čebelarji želeli predvsem predstaviti uporabo medu v kulinariki.