Sveče, vas muzejev in galerij
Koroška vas Sveče je ena od najbolj zanimivih koroških vasi, kjer vaščani še govorijo slovensko.
Če Janka Zerzerja, rojenega leta 1935 v Svečah ali Suetschach po nemško, dolgoletnega predsednika Krščanske kulturne zveze iz Celovca, vprašate, kaj je značilno za njegovo rojstno vas, vam bo brez pomišljanja odgovoril, da muzeji, galerija kiparja Franceta Goršeta, dom Einspielerjevih ali po domače Preglejevih, kjer se je rodilo kar šest narodno zavednih duhovnikov in politikov, in slikarska kolonija, ki brez prekinitve poteka že sedemindvajset let. Zanjo je zadnja leta najbolj zaslužna predsednica Slovenskega prosvetnega društva Kočna, domačinka dr. Tatjana Feinig.
Sveče so stara koroška vas, prvič omenjena že leta 1238, stisnjena med Dravo in hribovitimi Gurami na severni strani in Stolom (Hochstuhl po nemško), Kozjakom (Kossiak/Geissberg po nemško), Vajnažem (Wainasch), Kočno (Kotschna) in Golico (Kahlkogel) v Karavankah na južni strani. Konec 18. stoletja in v 19. stoletju je imela vas prav vse, od raznih vrst rokodelcev, gostiln, trgovin in mlinov do svoje godbe na pihala. Danes je večina tega le še spomin na stare čase. Nastalo pa je marsikaj novega. Sveče imajo od leta 1994 naprej najbolj slaven avstrijski muzej parkeljnov (Krampusmuseum) ali »ta grdih Miklavžev«, kot jim pravijo domačini. Na sveško miklavževanje pride po več tisoč ljudi. Janku Zerzerju je žal, da je zaradi pehanja za dobičkom izginilo marsikaj izvirnega. Znani so tudi kovaški muzej, ki sodeluje s kroparskim v Sloveniji, muzej vrtnic in muzej starih traktorjev, avtomobilov in motorjev.
Leta 1973 je prišel v Sveče znani slovenski in večinoma zunaj Slovenije živeči kipar Franc Gorše. Kupil je Vrbnikovo hišo in hlev spremenil v atelje, skedenj pa v galerijo. Za vrt svojega novega doma je do smrti leta 1986 izdelal doprsne kipe 16 znanih koroških slovenskih kulturnikov. Pokopan je na pokopališču v Svečah, ob cerkvi sv. Lamberta, zgrajeni že v 13. stoletju. Od Einspielerjev oziroma Preglejev je najbolj znan Andrej Einspieler, ki je leta 1851 skupaj s škofom Antonom Martinom Slomškom ustanovil Mohorjevo družbo in bil tudi poslanec v koroškem deželnem zboru. V Svečah živi tudi avstrijski veleposlanik v Sloveniji dr. Valentin Inzko, ki ni samo poklicno povezan s Slovenijo, ampak tudi rodbinsko. Njegova mama Marija se je rodila pri Poštarjevih oziroma Ziherlovih v Vodicah. Njena mama je bila poštna uslužbenka, oče pa orožnik v Cerkljah. Leta 1945 so bežali na Koroško, kjer je spoznala svojega moža, znanega koroškega Slovenca in tudi prejemnika visokega slovenskega odlikovanja dr. Zdravka Valentina Inzka.