Kako to delajo Avstrijci
Ko so se na prelomu leta v Kranju pojavila težave zaradi odlaganja smeti, ker odlagališče v Tenetišah ni obratovalo, se je župan Milan Kocjan pri sosedih v Železni Kapli pozanimal, kako z odpadki ravnajo Avstrijci.
Železna Kapla z dolino ima blizu 2500 prebivalcev. Pri ravnanju z odpadki so po besedah Milana Kocjana veliko bolj dosledni kot pri nas. Njihovo zbirališče odpadkov je zaprt prostor, v njem odpadke strogo ločujejo. Smeti odvažajo enkrat na teden iz mesta in iz vaških naselij po razporedu na tri tedne. Do črnega odlaganja so zelo strogi, divjih odlagališč pri njih ni opaziti. Zbirni center imajo dvakrat na teden odprt za občane, dvakrat na teden denimo sprejemajo tudi različne gradbene odpadke. Za kubični meter gradbenih odpadkov zaračunajo 24 evrov.
Tudi sicer pri ceni odpadkov niso ravno prizanesljivi. Odpadke iz gospodinjstev zlasti na oddaljenih kmetijah zbirajo v vrečah, ki jih je mogoče kupiti na občini. Za polno vrečo oddanih odpadkov jim zaračunajo 5 evrov.
Milan Kocjan je nanizal še nekaj cen, ki jih zaračunavajo za posamezne vrste odpadkov. Za palete zaračunajo 1,64 evra, za kos malega pohištva 1,50, za večje kose pohištva, kot so vzmetnice, kavči, naslanjači, 2 evra, 1,50 evra zaračunajo tudi za kose odpadne keramike, po 3 evre je kubični meter odpadne kovine, guma s platiščem je 4 evre, brez pa 2 evra. Posebej visoko ceno zaračunajo za traktorske gume: za prednji 12 evrov in za zadnji 24 evrov. Računalniška ogrodja in druge odpadke, povezane z njimi, pa zaenkrat sprejemajo brezplačno, čeprav so spočetka nameravali zanje zaračunati po 35 evrov. Z brezplačnim sprejemanjem pa so dosegli, da ljudje teh odpadkov ne puščajo v naravi. Tudi sicer jezerski župan opaža, da sosedje Avstrijci znajo varovati okolje in da črnih odlagališč domala ni. Ljudje imajo tudi možnost kosovnega odvoza, odpadke odlagajo tudi na ekoloških otokih.