Predor v dolino Idrijce

Milan Čadež, župan občine Gorenja vas-Poljane, je odločen, da povezovalna cesta Gorenjske s Severno Primorsko ne bo šla skozi dolino Kopačnice.

Gorenja vas – Četrta razvojna os, to je povezovalna cesta od Gorenje vasi proti Trebiji in naprej skozi predor do Želima in Cerkna, je zahteven in drag zalogaj, saj bo treba zgraditi tudi predor. Podrobno gremo v štiri variante, najugodnejša je po dolini Kopačnice z 2,5-kilometrskim predorom in na galerijah do Želima. Investicijo v 13,5-kilometrski odsek ocenjujemo na 8,6 milijard tolarjev, a rajši prištejmo še kakšni dve milijardi (skupno približno 44,25 milijona evrov).

Tako so maja 2006 govorili na enem od številnih pogovorov, okroglih miz in srečanj županov in poslancev s predstavniki okoljskega in prometnega ministrstva ter družbe za državne ceste. Jože Bogataj, takratni župan občine Gorenja vas-Poljane, je takrat povedal, da se ne more sprijazniti s cesto skozi Kopačnico, in predlagal, da bi šla prek Sovodnja, saj je takšna povezava tudi bolj logična. Pred dnevi pa je sedanji župan Milan Čadež na okoljsko ministrstvo poslal občinsko stališče do rezultatov študije variant (med štirimi variantami je bila, kot rečeno, favorizirana cesta skozi dolino Kopačnice).

Župan Čadež okoljskemu ministrstvu piše, da občina pozdravlja in odobrava premik pri razvoju projekta, »saj je končno prevladalo spoznanje, da je poseg v dolino Kopačnice iz okoljskega, družbenega in drugih razvojnih vidikov nesprejemljiv«. Pravi tudi, da lokalna skupnost ni pripravljena za vsako ceno vztrajati pri povezavi skozi Sovodenj, trasa naj se v vsakem primeru naselju (s predorom) izogne. »Za nas še vedno velja sklep občinskega sveta iz lanskega septembra, ki pravi, da je edina sprejemljiva varianta trase v poteku Hotavlje–Hobovše–dolina Idrijce,« dodaja župan.

V občini razumejo, da je trasa s prebojem v dolino Idrijce tehnično na meji izvedljivega, a to le pomeni, da je zahteven preboj uresničljiv in je zato to varianto treba poglobljeno proučiti. Razloga za takšno povezavo sta dva: majhni posegi v okolje in načelna podpora žirovske, idrijske in gorenjevaško-poljanske občine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / četrtek, 19. maj 2022 / 16:39

Gradbeno dovoljenje za prizidek

Tržič – Občini Tržič je z dobrim sodelovanjem s sodelavci in vodstvom Zdravstvenega doma Tržič uspelo pridobiti gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo in prizidavo obstoječega Zdravstvenega doma Trž...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Zastonj prepleskali bolnišnico

V jeseniški bolnišnici je potekalo državno tekmovanje slikopleskarjev. In najboljši rezultat? Na novo prepleskane stene bolnišnice!

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Vsako pisanje ni birokracija

Mag. Miran Naglič: "Kmetje bi brez pomoči kmetijskih svetovalcev pri pripravi vlog težko izkoristili ponujeni državni in evropski denar."

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Gorenjski čebelarji se bodo združili

Gorenjska čebelarska društva, ki so zdaj vključena v dve zvezi, naj bi se združila v enotno Čebelarsko zvezo Gorenjske.

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

Arhitektura domov znanih Slovencev

Časopisno založniška družba Kmečki glas je s sofinanciranjem ministrstva za kulturo in s podporo Gorenjske banke izdala knjigo z naslovom Arhitektura domov znanih Slovencev.

Gospodarstvo / četrtek, 4. december 2008 / 07:00

V novembru spet deflacija

Vse od polletja povprečje cen življenjskih potrebščin ne narašča več. Tri mesece se povprečje ni spremenilo, v juliju in novembru pa je statistika zabeležila padec.