Viktor Žakelj in Geza Erniša

Trubar nam je dal božjo besedo v domačem jeziku

Škofjeločani so imeli pretekli teden v kapeli na Loškem gradu priložnost prisluhniti zanimivemu gostu.

Škofja Loka – Rotary klub Škofja Loka in Knjižnica Ivana Tavčarja sta k pogovoru povabila Gezo Erniša, škofa evangeličanske cerkve, četrte največje veroizpovedi v Sloveniji. Evangeličanska cerkev, ki šteje okoli 18 tisoč vernikov, je naslednica Trubarjeve cerkve. Primož Trubar, začetnik protestantizma na Slovenskem in avtor prve slovenske knjige, je bil rojen pred petsto leti, zato mu letos namenjamo še posebno pozornost. Pogovor z gostom je vodil Viktor Žakelj, predsednik Slovenskega protestantskega društva Primož Trubar.

Sogovornika sta se dotaknila posebnosti evangeličanske Cerkve, ki je po besedah Geze Erniša manj hierarhična od katoliške, ima drugačno bogoslužje, po mnenju opazovalcev je drugačna celo njihova cerkvena arhitektura, od katoliške pa jih loči tudi dejstvo, da nimajo zapovedanega celibata (lahko pa se duhovniki zanj odločijo prostovoljno) in da imajo poleg duhovnikov tudi duhovnice. Šolajo se na evangeličanskih teoloških fakultetah v tujini. Gostitelj in gost sta govorila o tem, v kolikšni meri se še danes reformira Cerkev (ta se prilagaja spremembam, vrednote cerkvenega nauka pa ostajajo), kako so iz ver zrasle nekatere pogubne ideologije, Viktor Žakelj pa je načel tudi vprašanje o tem, ali se bo papež enako, kot se je Judom opravičil za holokavst, opravičil tudi protestantom, ker jih je katoliška Cerkev preganjala. Bo rehabilitiral Martina Lutra in tudi Primoža Trubarja, ki je kar dvakrat bežal pred preganjanjem. Geza Erniša je menil, da je za Trubarja največja rehabilitacija dejstvo, da mu Slovenci priznamo njegovo izjemno vlogo. Trubar je iz velike ljubezni do slovenskega naroda naredil nekaj neprecenljivega: dal mu je božjo besedo v domačem jeziku. Slovenci smo mu za to hvaležni in nam tega danes ni težko priznati tako kot v preteklosti (še pred dvema desetletjema).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 8. julij 2020 / 12:19

Duhovi našega časa

Kranjski glasbenik in pevec Tomaž Štular, ki ustvarja pod imenom Bordo, ostaja aktiven – luč sveta je namreč nedavno ugledala skladba Ghosts.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 28. junij 2021 / 23:55

Zlomljeno krilo okrepilo medresorsko sodelovanje

Na poligonu Fraportove letalske akademije na Brniku so minuli torek predstavili potek vaje kriznega odzivanja v primeru letalske nesreče Zlomljeno krilo 2021, s katero so preverili usposobljenost in o...

Šport / ponedeljek, 28. junij 2021 / 23:54

Štipendija Mojci Marčun

Plavalni klub Radovljica in nekdanja vrhunska plavalka Sara Isaković vsako leto podelita štipendijo enemu od najperspektivnejših plavalcev v klubu. Tokrat jo je prejela Mojca Marčun, petnajstletna pla...

Žiri / ponedeljek, 28. junij 2021 / 23:54

Odsluženi les je lahko lep

Na kopališču Pustotnik so v torek slovesno predali v uporabo novo urbano opremo, ki je nastala v okviru projekta Lesni feniks.

Gospodarstvo / ponedeljek, 28. junij 2021 / 23:50

Spletni nakupi kmalu dražji

S prvim julijem bo v veljavo stopila nova evropska direktiva, po kateri bo za vse spletne nakupe iz tretjih držav obvezno plačilo davka na dodano vrednost.

GG Plus / ponedeljek, 28. junij 2021 / 23:50

Pot k lastni državi

Pri založbi Miš je ob tridesetletnici samostojnosti Slovenije izšla velika ilustrirana knjiga z naslovom Osamosvojitev. Njena avtorja sta kustosinja Nataša Strlič in ilustrator Damijan Stepančič.