V Bohinju spet delajo sir
Novoustanovljena družba Bohinjska sirarna je od žalskega podjetja A&C Marketing v stečaju kupila sirarno v Srednji vasi. V sirarni so v začetku aprila že naredili prvi Bohinjski sir, ki bo na prodajnih policah čez dva meseca.
Srednja vas v Bohinju – Po več neuspelih dražbah se je za nakup sirarne propadlega podjetja najprej potegovala Kmetijska zadruga Sava Lesce, ki pa je potlej od nakupa odstopila. Kot je takrat navedla, se je za to odločila, ker bi ob menjavi lastništva poteklo tudi uporabno dovoljenje za sirarno in ker bi bil investicijski vložek bistveno večji, kot so prvotno načrtovali. V Bohinju so se kmalu po tem razširile informacije o možnosti, da bi na lokaciji sirarne v Srednji vasi opravljali druge dejavnosti in da bo s tem za vedno konec več kot stoletne tradicije izdelovanja bohinjskega sira. To se ni zgodilo, v Bohinju so ustanovili družbo z omejeno odgovornostjo Bohinjska sirarna, ki je od podjetja A&C Marketing v stečaju odkupila sirarno z vsem premičnim in nepremičnim premoženjem ter z blagovno znamko Bohinjski sir. Družbeniki Val Bohinj, d. o. o., (družinsko podjetje Cvetkovih), Alenka Jensterle, Jože Cvetek, Janko Muršak in Marija Cvetek so pri tem sodelovali z denarnim vložkom, manjša družbenika Milan Taler in Lucija Čulk pa sta v družbo prispevala pakirnico kot stvarni osnovni vložek.
Kot je povedal poslovodja družbe Primož Cvetek iz Ukanca, so v začetku aprila že naredili prvi sir, ki bo po zorenju junija tudi na prodajnih policah, pri tem pa si želijo, da bi bil tako kot pred leti spet eden najbolj iskanih sirov v Sloveniji. Trenutno predelajo v sir okrog 16 tisoč litrov mleka na teden, njihov cilj pa ni povečevanje proizvodnje, ampak predvsem visoka kakovost izdelkov. »Zelo pomembno se nam tudi zdi, da bohinjski kmetje dobijo za mleko primerno plačilo. Na začetku ga jim bomo plačevali tako kot drugi kupci, kasneje pa nameravamo plačilo še nekoliko povečati,« pravi poslovodja in dodaja, da so za zdaj zaposlili tri delavce, v prihodnje pa želijo dejavnost še razširiti in ponuditi delo še kakšnemu domačinu.
Kot je povedal predsednik bohinjske kmetijsko gozdarske zadruge Slavko Ličef, so lani v Bohinju odkupili 2,2 milijona litrov mleka in ga prodali mlekarni Planika iz Kobarida. Tudi za letos so sklenili pogodbo s Planiko, hkrati pa so se dogovorili, da bodo vsak teden 16 tisoč litrov mleka dobavljali tudi Bohinjski sirarni.