Težave z notranjimi in zunanjimi mejami
Najnovejši predlog vladne koalicije je ustanovitev trinajstih pokrajin. Slovenija pa ima poleg notranjih težave tudi z zunanjimi mejami.
Ljubljana - O tem je včeraj opoldne Zavod 25. junij (vodi ga Marjan Podobnik) pred slovenskim parlamentom pripravil shod, na katerem so pozvali k pravični meji s Hrvaško, ohranitvi slovenskega ozemlja in morja. O tej temi je s predsedniki in poslanci koalicijskih strank na sestanku govoril tudi premier Janez Janša. Pri reševanju problemaJanša. Pri reševanju problema meje s Hrvaško gre za tri najvažnejša izhodišča: upoštevati je treba stanje, kakršno je na meji veljalo 25. junija 1991, odloča se o celotni meji in ne le o morski, kot predlaga Hrvaška, v primeru pa, ko bi ta predlog predložili meddržavnemu sodišču v Haagu, je treba izhajati iz načela pravičnosti.
Janšev sestanek s koalicijo pa je bil namenjen tudi pokrajinam. O pokrajinski zakonodaji namreč doslej niso dosegli političnega soglasja, zakon o ustanovitvi pokrajin pa potrebuje dvetretjinsko večino. Največ nasprotovanja je ravno temu zakonu, ki je prvotno predvidel 14 pokrajin. Sedaj je vladna koalicija ponudila predlog dvanajstih pokrajin in trinajsto ljubljansko s posebnim statusom. Predvidena Kamniško-Zasavska in Notranjska pokrajina naj bi se združili v Osrednjeslovensko. Premier Janez Janša meni, da bi lahko pokrajine imeli ob naslednjih lokalnih volitvah čez dve leti. Koalicija bo tudi predlagala, da se razpišejo posvetovalni referendumi na 13 območjih, ki naj bi postali pokrajine, češ da je smiselno o ustanovitvi pokrajin povprašati ljudi, ki bodo v njih živeli. Na referendumu bi odločali tudi o imenu pokrajine tam, kjer o njih ni soglasja.