Zaščita žab v Podljubelju
Učenci OŠ Tržič so že nekaj časa ugotavljali, da mnogo žab na poti od prezimovališč do mrestišč spomladi konča pod avtomobilskimi kolesi.
»Žabe so ena najbolj ogroženih živalskih skupin v Evropi. Prehitro zmanjšanje populacije dvoživk bi lahko ogrozilo njihov obstoj, zato smo se odločili ukrepati,« je pojasnila osmošolka Rebeka Roblek.
Odločili so se, da bodo poskrbeli za žabe v bajerju Jezerc ob magistralni in lokalni cesti v Podljubelju. Sredi marca je skupina otrok iz 7. b in 8. b pod mentorstvom Asje Štucin in Romane Turk zaščitno ograjo najprej postavila ob bajerju, v začetku aprila pa ob pomoči javnih delavcev še ob lokalni cesti v Podljubelju. »Delo je bilo naporno, učenci pa so se zelo potrudili. Dogovorili smo se tudi, kako bomo praznili vedra, v katera bodo popadale žabe in druge živali. Po nekaj tednih ugotavljamo, da mreža res preprečuje selitev krastač in rjavih žab čez magistralno in lokalno cesto. Žal pa zaščitne ograje nismo mogli namestiti po celi trasi, kjer bi bilo to potrebno. Ker je teren zamočvirjen, tam žabe še vedno prečkajo obe cesti. Rešitev tega problema pa je izziv za širšo skupnost,« ugotavljata mentorici, ki dodajata, da je k postavitvi zaščitnih mrež s svojo donacijo pripomogel tudi tržiški Lions klub, še posebej njegov član Dušan Koprivnik. Veliko razumevanja je pokazal tudi lastnik zemljišča Janez Ahačič.
Sodelujoče v projektu danes preveva dober občutek, da so z delom in znanjem prispevali k ohranjanju narave in storili nekaj za širšo skupnost. »Teren ob bajerju Jezerc je vzorčni primer, kako lahko preprečimo selitve žab čez prometne ceste, obenem pa je učilnica na prostem,« sta še poudarili mentorici.