Zahtevali Podobnikovo razrešitev
Na protestnem shodu slovenskih okoljskih civilnih iniciativ se je kljub slabemu vremenu zbralo prek dvesto ljudi.
Brdo pri Kranju – »Upamo, da bo Evropa vzela pod drobnogled dogajanje v Sloveniji in se nismo zaman zbrali v takem vremenu,« je na protestnem shodu slovenskih okoljskih civilnih iniciativ, ki so ga pripravili ob neformalnem srečanju okoljskih ministrov članic Evropske unije na Brdu pri Kranju, poudarila glavna organizatorka Mihaela Kotnik. S protestom so želeli opozoriti, da nam pravice do zdravega življenjskega okolja ne morejo krojiti nosilci kapitala in ekološko brezvestni predstavniki oblasti.
Protestniki, ki so skoraj dve uri vztrajali na dežju in v lužah, so prebrali peticijo, v kateri so opozorili na številne okoljske kršitve ter zahtevali razrešitev ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika. Obenem so evropsko komisijo pozvali, da zagotovi spoštovanje okoljskih predpisov, zlasti evropskih direktiv s področja varovanja okolja tudi v Sloveniji. Peticijo so nato izročili evropskemu komisarju za okolje Dimasu Stavrosu, ki je peš prišel k protestnikom. Obljubil jim je, da bodo peticijo proučili in se skupaj s slovenskimi oblastmi potrudili nanjo odgovoriti po najboljših močeh. Dejal je še, da ceni njihove napore pri varovanju okolja in zdravja evropskih državljanov.
Po besedah predsednika Zveze ekoloških gibanj Slovenije Karla Lipiča imamo v Sloveniji okrog sto nerešenih okoljskih problemov. »Številne zbrane civilne iniciative iz vse Slovenije kažejo na to, da bo treba temeljito spremeniti politiko in odnos do civilne družbe, tako do občanov kot do nevladnih okoljskih organizacij,« je še opozoril Lipič. »Danes so se zbrali vsi tisti, ki so najbolj jezni na ministra Podobnika in so mu imeli to priložnost tudi javno povedati,« je ugotavljal koordinator protestnega shoda Jožef Horvat. Med njimi so bili tudi številni predstavniki civilnih iniciativ z Gorenjske. »Prišli smo predvsem izrazit podporo vsem, ki imajo še hujše težave kot mi,« je pojasnila Marija Kavčič iz civilne iniciative, ki je dosegla zaprtje odlagališča Tenetiše. Precej nerešenih težav imajo tudi na Bledu, je v imenu blejskega društva za varstvo okolja dejal Miro Kapus, in pri tem izpostavil zlasti Brje. Špela Kapus pa je dodala, da bi morala Slovenija postati ekološka oaza sredi Evrope. »Turisti, ki pridejo na Bled, nam takoj povejo, da je slovenska narava tako lepa, da jo je treba zavarovati.«