Jagoda osvežuje in zdravi
Pravijo, da sveže gozdne jagode (Fragaria vesca) pomirjajo, osvežijo in čistijo kri. No, še preden bodo ti sočni, otrokom ljubi plodovi zoreli, si naberimo nekaj njihovih listov.
Čeprav na videz niso tako privlačni kot plodovi, si iz njih lahko pripravimo okusen čaj za žejo in zdravje. Kdo ne pozna in ne obožuje rdeče jagode, rdeče smokvice oz. troskve, kot tej mali rdeči lepotici ponekod pravijo. Raste skoraj povsod. Po sončnih posekah, senožetih, čistinah. Od aprila do junija nabiramo liste brez cvetja ali vso zel, med junijem in julijem pa se sladkamo s plodovi. Zgodaj spomladi ali jeseni lahko kopljemo tudi jagodnjakove korenine. Vse je potrebno sušiti v senci.
Župnik Kneipp svetuje
Sebastian Kneip je čaju iz jagodnih listov svetoval dodati nekaj dišeče perle oz. prvenca (Asperula odorata). Menil je, da bo temu okusnemu čaju dodala nadvse prijeten vonj. Pokusite, če je res tako. Čaj iz listov je priporočal zlasti prebolevnikom po hudi bolezni. Po njem naj bi si hitreje opomogli. Dobro naj bi del tudi šibkim otrokom.
Čaj iz listov za najstnike
Ljudska medicina priporoča jagodno listje za čiščenje krvi. Čaj iz njih naj srkajo zlasti najstniki, ki jih mučijo mozolji in kožni izpuščaji. Prav tako naj se mu ne odrečejo ljudje, ki imajo pesek in kamne v seču. Velike količine čreslovine, ki so v listih, dobro delujejo zoper drisko in zdravijo črevesni in želodčni katar ter hemoroide. A ne bo nam le očistil krvi in blažil drisk, pač pa bo lajšal tudi kašelj in astmo, pospeševal izločanje vode in odpravljal vodo iz oteklih nog, če gre za posledico zastajanja vode v telesu, zdravil revmatizem in obolenja ledvic. Kot grgralo ga uporabimo pri vnetju ustne votline in grla, gnojnih anginah in majavih zobeh. Iz samih listov ali pa iz listov in koreninic pripravimo zavretek: dve žlički droge prelijemo s četrt litra hladne vode in zavremo. Čaja ne smemo sladkati, če želimo z njim ublažiti črevesne in želodčne težave, v druge namene ga lahko osladimo z medom in limono. Obkladki koristijo pri razpokani koži, za čiščenje kože in oženje površinskih krvnih žilic.
Spomladanski čaji za čiščenje
Jagodne korenine in liste uporabljamo v številnih čajnih mešanicah, predvsem v spomladanskih čajih za čiščenje. Navadno jim dodamo še list maline (Rubus idaeus), robide (Rubus fruticosus), pljučnika (Pulmonaria officinalis), marjetice (Bellis perennis) … Če si želimo še bolj okusnega in osvežilnega čaja, jim dodajmo še jabolčne krhlje in lupine. Izvrsten čaj za dušo in telo pa zmešamo iz žličke dišeče perle, žličke materine dušice in dveh žlički jagodnih listov. To mešanico pripravimo kot poparek, ki zadostuje za štiri skodelice.
Ko bodo zorele jagode
Gozdne jagode so bogate z vitaminom C, a je odvisno od tega, koliko je sadež na soncu. S svežimi jagodami bomo okrepili organizem, očistili kri, se osvežili in pomirili. Prijale bodo tudi rekonvalescentom, slabokrvnim in nervoznim otrokom. Sok iz svežih plodov v ljudski medicini cenijo kot učinkovito naravno poživljajoče sredstvo za kožo na obrazu. Žlici svežega jagodnega soka primešamo petnajst kapljic nezavretega mleka. S to tekočino zvečer namažemo obraz in pustimo, da se posuši. Zjutraj se umijemo z mlačno vodo. No, na jagode so nekateri nesrečniki tudi alergični. Po njih dobijo neprijetno koprivnico. Ti pač morajo opustiti ta slastni sadež, smejo pa piti čaj iz listov. Z jagodami so nekoč zdravili še protin, ledvične bolezni, astmo in pospeševali prebavo. Zdravilnih lastnosti, ki jih imajo gozdne jagode, pa žal ne premorejo vrtne jagode. No, kljub temu se lahko tudi z njimi prav pošteno posladkamo in dostojno osvežimo.