Računalnik in jaz: Do službe preko interneta
Ko smo se leta nazaj lotili iskanja nove službe, smo najprej odprli časopis, malo pobrskali po oglasih in napisali prošnjo.
Pisanje prošnje je bilo ročno opravilo, saj so se včasih prošnje pisale na roko, saj je naš potencialni bodoči delodajalec lahko že iz pisave razbral, kakšna osebnost smo. Z malo sreče so nas povabili na razgovor in nas na njem spraševali o vsem mogočem, saj so nas le tako lahko spoznali. Pogosto se je zgodilo, da se je šele čez čas pokazalo, kako primerni ali neprimerni smo za določeno delovno mesto. Ali smo sami ugotovili, da to ni tisto, kar želimo, ali pa je bil z nami nezadovoljen naš delodajalec. Poleg naše prošnje, dokazil o izobrazbi in izkušnjah ni o nas vedel praktično nič.
Danes pa iskanje službe predstavlja že pravo malo raziskovalno delo. Najprej se odpravimo na internet in tam pregledamo ponudbo delovnih mest na zaposlitvenih portalih. Največ jih je zbranih na portalu Moje delo, ki ga najdete na naslovu www.mojedelo.com ali pa na portalu Zavoda za zaposlovanje, ki se nahaja na spletnem naslovu www.ess.gov.si. Internet ponuja na enem mestu mnogo več informacij. Poleg opisa delovnega mesta in pogojev za njegovo zasedbo se lahko obširno pozanimamo tudi o delodajalcu, o njegovih referencah in pogojih, ki nam jih ponuja. Tako smo o vsem že na začetku zelo obširno seznanjeni. Iskanje po delovnih mestih je mogoče po mnogih kriterijih, ki jih definiramo, pač v skladu z našimi željami in pričakovanji. Na ta način dobimo le nabor tistih delovnih mest, ki ustrezajo našim potrebam.
Prošenj za delo ni več, saj sedaj na trgu dela ponujamo sebe, svoja znanja, sposobnosti in izkušnje. Zato se sedaj pišejo prijave na delovno mesto, katere nujna priloga je življenjepis. Tu predstavljamo in ponujamo sebe. V prijavi zapišemo le nekaj osnovnih formulacij in se na kratko predstavimo, v življenjepisu pa natančno podamo podatke o končanih šolah in izobrazbi, o naših dosedanjih zaposlitvah in izkušnjah, o naših sposobnostih in veščinah, predstavimo pa tudi svojo osebnost in zasebnost.
Zaposlitveni portali poleg delovnih mest ponujajo tudi razne pripomočke. Tako lahko tu spišemo prijavo in življenjepis, deležni pa smo tudi mnogih koristnih nasvetov, kako uspešno iskati službo. Ja, kar nekaj trikov je, tako pri pisanju prošnje kot tudi pri samem razgovoru, ki jih gre upoštevati in ki nam zelo olajšajo iskanje, še bolj pa povečajo možnosti za zaposlitev. Pri tem ostane naš življenjepis na portalu shranjen in na ta način je delodajalcem omogočeno, da najdejo nas. Podobno kot mi vpišejo v iskalnik svoje zahteve in dobijo nabor ljudi, ki iščejo službo in ustrezajo pogojem. Komunikacija je na ta način dvosmerna in kaj lahko se zgodi, da nas preseneti klic novega delodajalca, ki bi želel nas.
Ker pa delodajalec poleg suhoparnih podatkov želi o nas vedeti tudi kaj več, so na zaposlitvenih portalih na voljo tudi posebna orodja, kjer z reševanjem testov in odgovori na vprašanja, izdelamo svoj poklicni profil. Tako izvemo, katera dela nam ustrezajo, kakšne psihološke sposobnosti imamo, kakšni smo kot vodja, kako sodelujemo v kolektivu in še vrsto drugih podatkov, ki so koristni tako za nas kot tudi za delodajalca. V sodobnem delovnem okolju je vedno bolj pomembno, da imamo poleg strokovnih kompetenc tudi ustrezne osebnostne lastnosti ter sposobnosti.
Delodajalci se vedno bolj poslužujejo iskanja kadra preko zaposlitvenih agencij. Te imajo širši pogled v razmere na trgu delovne sile in naredijo že prvo selekcijo potencialnih delavcev. Zato je še toliko bolj pomembno, da poiščemo le tista delovna mesta, ki nam res ustrezajo in si jih res želimo. Na ta način bodo naše možnosti boljše, delo pa bomo opravljali z veseljem in entuziazmom. Pri vsem tem nam je internet lahko v veliko pomoč. Delo krepi človeka, zato se krepčajmo z dobrim delom.