Helikopter rešuje štiri desetletja
Emil Herlec je obudil spomin na nesrečo pod Mojstrovko leta 1968, ko je pri reševanju prvič pomagal helikopter.
Kranj – Prvi načelnik podkomisije za letalsko reševanje pri Gorski reševalni službi Slovenije Emil Herlec hrani bogat arhiv pisnega in slikovnega gradiva o razvoju helikopterskega reševanja v naših gorah. Spomnil je na pomemben dogodek izpred štirih desetletij, ko je po nesreči skupine smučarjev v plazu pod severno steno Mojstrovke prvič pomagal pri reševanju helikopter RSNZ.
»Republiški sekretariat za notranje zadeve je dobil maja 1967 prvi helikopter AB-47J2A, imenovan Burduš. To je bil okoren helikopter, ki se je lahko dvignil le kakih 1500 metrov visoko. Pilot Andrej Andolšek in mehanik Emil Stepančič sta me kot tedanjega načelnika postaje Gorske reševalne službe Kranj povabila na Brnik. Tam smo razmišljali, kako bi izkušnje tujcev pri reševanju s helikopterjem prenesli v naše gore. Pripravili smo prve skupne vaje posadke helikopterja in gorskih reševalcev. Začetek je bil zelo težak, saj nismo imeli primerne opreme za reševanje v gorah. Kako koristen je lahko helikopter ob nesrečah, se je pokazalo 24. marca 1968. Tistega jutra sta se dve skupini jeseniških alpinistov podali na smučeh z Vršiča prek Vratc čez Sleme proti Tamarju. Prva je srečno prečila pobočje pod Mojstrovko, na drugo pa se je sprožil plaz. Ker sem bil namenjen v isto smer, sem pohitel proti kraju nesreče. Plaz je zajel šesterico od osmih smučarjev v drugi skupini. Eden od dveh nepoškodovanih je odšel do Erjavčeve koče, da je obvestil reševalce o nesreči. Pri iskanju zasutih sta pomagala tudi dva iz prve skupine smučarjev. Iz plazu smo rešili nepoškodovanega smučarja in hudo poškodovano Ino Vrhovnik. Njo je pozneje prepeljal od koče Na gozdu v jeseniško bolnico helikopter, ki je bil tedaj v Planici. Z njim je pilot Andolšek večkrat pripeljal pod Mojstrovko opremo in reševalce. Žal ni bilo več mogoče pomagati štirim smučarjem,« se spominja Emil Herlec prvega reševanja s helikopterjem v naših gorah.
Dobro leto zatem je Gorska reševalna služba Slovenije pripravila na Krvavcu tečaj reševanja s helikopterjem za tedanje miličnike reševalce. Takrat se je pri smučanju hudo ponesrečil sekretar MNZ Slavko Furlan. Pilot Andolšek je kljub slabemu vremenu pristal s helikopterjem ob Koči pri Rozki. Ponesrečenca so odpeljali v ljubljanski klinični center, kjer je žal umrl. Po tej akciji so oblasti kazale več posluha za nakup sodobnejših helikopterjev in reševalne opreme.