Za multiplo sklerozo najpogosteje obolevajo mladi
Občni zbor gorenjske podružnice Združenja multiple skleroze Slovenije in teden multiple skleroze, ki ga namenjajo informiranju javnosti o multipli sklerozi. V Sloveniji je več kot 2500 oseb s to boleznijo.
Marca je bil občni zbor gorenjske podružnice Združenja multiple skleroze Slovenije. Predsednica gorenjske podružnice Združenja multiple skleroze Slovenije, Kranjčanka Cvetka Koman je delo podružnice v lanskem letu ocenila kot uspešno. Občnega zbora pri Avsenik v Begunjah se je udeležilo 87 članov od trenutno 187 vseh članov gorenjske podružnice. Ob tej priložnosti sta imeli predavanje Beatrika Končan Vračko, dr. med., in delovna terapevtka Tanja Križaj, občni zbor so z nastopom popestrili ženski pevski zbor Bodeče neže in harmonikarja Frane in Tone. Komanova je povzela nekaj glavnih dejavnosti podružnice v lanskem letu: »Junija smo organizirali piknik v Voklem in ga popestrili s športnimi tekmovanji, septembra smo organizirali izlet v Olimje - Atomske Toplice, seja upravnega odbora podružnice je bila novembra. Organizirali smo vesela srečanja vsak prvi četrtek v mesecu v Domu upokojencev Kranj, vsak drugi četrtek v mesecu pa smo imeli vesela srečanja v Žirovnici. Našim članom smo nudili plavanje v bazenu Zdravstvenega doma Kranj, balinanje na balinišču Primskovo, hipoterapijo v Škofji Loki. Konec leta smo imeli novoletno srečanje.« Člani so se udeleževali športnih tekmovanj, ki sta jih organizirala Komisija za šport pri Združenju multiple skleroze Slovenije in Zveza za šport invalidov. Za najboljšega športnika v gorenjski podružnici za leto 2007 so razglasili Janeza Žugca.
Za letos je Cvetka Koman napovedala: »Januarja smo že imeli novoletno srečanje, marca občni zbor. Nadaljujemo z mesečnimi veselimi srečanji po ustaljenem urniku, plavanjem in balinanjem ter udeležbo na športnih tekmovanjih, junija načrtujemo izlet, piknik za člane bo septembra, obiski poverjenikov prav tako potekajo po ustaljenem urniku. Poseben poudarek bomo dali promoviranju podružnice v tednu multiple skleroze v mesecu maju in praznovanju 35-letnice Združenja multiple skleroze Slovenije, ki bo v Velenju.«
Kaj je multipla skleroza
Multipla skleroza je avtoimunska bolezen centralnega živčnega sistema. Pri tej bolezni pride do poškodb zaščitne ovojnice (mielinska ovojnica) živčne celice. Zaradi te poškodbe se informacije preko živcev ne prenašajo in tako prihaja do okvar, ki se najpogosteje kažejo v okvari vida, sluha, izgubi ravnotežja, okvarah spodnjih in zgornjih okončin, utrujenosti, težavah kognitivnega mišljenja, inkontinenci ...
Multipla skleroza je najpogostejša bolezen centralnega živčnega sistema pri mlajših osebah (diagnoza se največkrat postavi med 20. in 40. letom starosti), multiplo sklerozo ima več žensk kot moških, v Sloveniji je več kot 2500 oseb z multiplo sklerozo, za multiplo sklerozo ne poznamo zdravila in ne vzroka bolezni.
Multipla skleroza ni dedna in ni nalezljiva bolezen, ne vpliva na dolžino življenja, osebam z multiplo sklerozo pomaga rehabilitacija, utrujenost je najpogostejši simptom. Poznamo zdravila, ki vplivajo na potek bolezni, vročina slabo vpliva na vse osebe z multiplo sklerozo in poslabša simptome.
Teden multiple skleroze
V Združenju multiple skleroze Slovenije bodo tudi v letošnjem letu organizirali teden multiple skleroze, ki bo potekal med 5. in 11. majem.Ta teden namenjajo predvsem informiranju javnosti o multipli sklerozi ter s tem pomagajo posameznikom pri lažjem vključevanju v okolje. V sredo, 7. maja, bo v Ljubljani mednarodna okrogla miza na temo Kodeks dobre prakse za osebe z multiplo sklerozo – poudarek bo na možnostih zdravljenja in rehabilitacije. V nedeljo, 11. maja, pa bo v Velenju vseslovensko srečanje.