
Pira za sladkanje in spanje
Podružnična šola Motnik je s projektom izdelkov iz ekološko pridelane pire uspešno sodelovala na festivalu Turizmu pomaga lastna glava. V četrtek bodo v kranjskem Mercator centru turistične stojnice postavile gorenjske šole.
Tudi v letošnjem šolskem letu je projekt Turizmu pomaga lastna glava k razmišljanju o turističnem razvoju v domačem kraju spodbudil številne osnovnošolce. Poleg priprave projektov so si učenci zamislili še turistične stojnice, ki jih marca in aprila postavljajo v različnih trgovskih centrih. Na Gorenjskem si bo turistične tržnice možno ogledati ta četrtek v kranjskem Mercatorjevem centru. Na njih bodo ideje o turističnem razvoju predstavili učenci osnovnih šol Stražišče, Staneta Žagarja Kranj, Naklo, Matije Valjavca Preddvor, prof. dr. Josipa Plemlja Bled, dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica, 16. decembra Mojstrana, Marije Vere Kamnik in Frana Kocbeka Gornji Grad ter podružnične šole iz Javorij.
Najprej, v začetku marca, so mladi turistične stojnice postavili v ljubljanskem Mercatorjevem centru, kjer so nagrado za najboljšo tržnico po izboru obiskovalcev dobili učenci iz Podružnične šole Motnik. Za projekt Izdelki iz ekološko pridelane pire: eko pirin kruh in vezeni pirin vzglavnik jih je komisija nagradila s srebrnim priznanjem.
Učenci tretjega razreda so v sodelovanju z ekološko kmetijo Pri Jernejk oktobra piro posejali, nato pa enkrat na teden opazovali, kako ta stara zvrst pšenice raste. Piro so posejali tudi v lončke ter primerjali rast na njivi in v lončkih, kar so tudi pridno zapisovali. Najbolj nestrpno pa so učenci čakali na dan, ko bodo iz pirine moke lahko spekli svoj kruh. Da pira ni uporabna le v kuhinji za peko kruha, žemljic, palačink, pit in drugih dobrot, so motniški učenci spoznali tudi tako, da so iz pirinih luščin izdelali vzglavnik, ki se lahko uporablja kot turistični spominek. »S svojo predstavitvijo v okviru projekta Turizmu pomaga lastna glava smo želeli poudariti, da je za Slovenijo pridelava in ponudba zdrave hrane velika prednost, ki jo je treba izkoristiti tudi v turistični ponudbi,« so učenci z mentoricama Olgo Drolc in Vido Kovačič zapisali v svoj projekt, piro pa imajo zelo radi tudi v okviru svoje šolske malice. Svoje proizvode so učenci letos predstavili v Mercatorjevem centru v Ljubljani, kjer so bili učenci iz Motnika nagrajeni tudi s srebrnim priznanjem.