Rolke za raznovrstne terene
Kdor se je naveličal vožnje z rolerji ali tekaškimi rolkami zgolj po asfaltnih cestah, lahko preizkusi novost na našem tržišču, ki se imenuje skike (skajk) rolke. To so rolke, ki poleg vožnje po utrjenih terenih omogočajo tudi vožnjo po makadamskih in manj utrjenih podlagah.
Idejo za to športno zvrst je leta 1997 dobil Avstrijec Otto Eder, ko je želel smučati in teči (kot na smučeh) tudi v poletnem času. Sprva je svoj izum poimenoval megarun in čez nekaj let je prišel do imena SKIKE, ki je sestavljanka besed SKate+bIKE. Trenutno je ta šport najbolj popularen v Nemčiji, sledijo pa ji Švica, Nizozemska in seveda Slovenija. Skike kot športni pripomoček je pravzaprav tekaška rolka za vožnjo po brezpotjih. Razlika med njima je, da je na tekaško rolko montirana tekaška vez in je možna uporaba le s tekaškimi čevlji. Pri skiku pa lahko uporabljamo skoraj vse čevlje, saj se noga pritrdi s tremi pasovi na ježka. Slabost ali pa prednost skika je v temu, da se peta ne dviguje, kot pri tekaških čevljih. Tako je uporabnik skika primoran izvajati pravilen odriv v stran, kar pomeni lahko tudi korekcijsko vadbo za smučarje tekače.
Poleg tega ima skike montirano zavoro, česar tekaške rolke nimajo. Poleg tega so dobre tekaške rolke skupaj z vezmi bistveno dražje od skika. Na katerih terenih se lahko vozimo s skikom?
Skike lahko uporabljamo na vseh utrjenih poteh, kot so makadam, gozdne poti, kolovozi in seveda asfalt. Zakon sicer onemogoča vožnjo po asfaltiranih poteh, kar isto velja za tekaške rolke, zato je bolje poiskati brezpotja. Vozili se bomo lahko tudi po travnatih terenih, če so le ti dovolj utrjeni. Na mokrih podlagah se kolesa namreč bolj pogrezajo v podlago in je vožnja posledično otežena. Pomembno poglavje pri vožnji s skikom je zagotovo varnost. Predvsem moramo paziti, da ne pride do prevelike hitrosti, ker potem skike rolk ne obvladamo več in je padec neizogiben. Ko se začnemo spuščati, gremo v škarjasti korak, tako da z golenjo kontroliramo zaviranje. Največje hitrosti se dosežejo na asfaltiranih cestah, medtem ko je na makadamu več trenja in hitrost pade. Če nas je strah, pa je najbolje, da se na nevarnih delih (npr. strmi kolovozi) sezujemo in se spustimo peš.
Kot pri vsakem športu je tudi pri tej zvrsti potrebno postopno učenje in privajanje na terene, saj bomo le tako lahko napredovali in si nadejali užitkov, ki jih nudijo skike rolke.