Gorenjci pijemo dobro vodo
V primerjavi z razvitimi državami je kakovost slovenskih voda v samem evropskem vrhu.
Kranj – Tako ugotavljajo v publikaciji Kakovost voda v Sloveniji, ki jo je ob mednarodnem dnevu voda 22. marcu izdala Agencija za okolje. To pa še ne pomeni, dodajajo, da nimamo težav s kakovostjo vode, saj posamezne odseke rek še vedno obremenjujejo prevelike količine industrijskih in komunalnih odplak, podzemne vode, ki so glavni vir pitne vode, pa so obremenjene z nitrati in pesticidi. Iz podatkov v omenjeni publikaciji je mogoče razbrati, da smo na Gorenjskem kljub temu s kakovostjo vodotokov in podzemnih voda lahko zelo zadovoljni.
V večini gorenjskih površinskih vodotokov niso zaznali kemijskega onesnaženja, za katerega je krivo preseganje mejnih vrednosti za adsorbirane halogenirane organske spojine (AOX), metolaklor, atrazin, pesticide, anionaktivne detergente, mineralna olja, bor in cink. Tudi v Kamniški Bistrici, v kateri so v preteklih letih izmerili povečane vrednosti predvsem AOX in fenolnih snovi, se je v letu 2006 slika popravila. Kakovost vode se je v primerjavi z merjenji v letih od 1979 do 1981 izboljšala tudi v Blejskem jezeru. Vzpostavitev monitoringa na Blejskem jezeru je bila namreč povezana s sanacijskimi ukrepi za izboljšanje stanja jezera, ki je, navajajo v omenjeni publikaciji, v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja sodilo že med evtrofna, občasno celo hiperevtrofna jezera. To pomeni, da je bilo v vodi veliko hranil, zlasti dušikovih in fosforjevih spojin, kar pospešuje rast alg in višje razvitih rastlin. To vodi v motnje v ravnotežju in poslabšanje kakovosti vode. Na izboljšanje stanja je med drugim vplivala ureditev umetnega dotoka Radovne v letu 1964 in delna sanacija blejske kanalizacije v letih 1982 do 1985. Bohinjsko jezero pa sodi med referenčna alpska jezera, pri katerih ni človekovega vpliva na vodno okolje oziroma je zanemarljiv. Na teh dveh jezerih spremljajo tudi kakovost kopalnih voda, in sicer za Bohinjsko jezero v Fužinskem zalivu, za Blejsko jezero pa v Grajskem kopališču ter naravnih kopališčih pri hotelu Vila Bled in Grand hotelu toplice. Spremljajo še kakovost kopalne vode na Šobčevem bajerju. Iz podatkov v publikaciji agencije za okolje je mogoče razbrati, da je kakovost kopalnih voda na Gorenjskem v skladu s priporočenimi zahtevami evropske direktive o kopalnih vodah.
Posebno pozornost namenjajo tudi kakovosti podzemnih voda, saj je vir pitne vode za večino prebivalcev Slovenije. Večinoma ustreza vsem zahtevam za pitno vodo, zato jo, poudarjajo pri agenciji za okolje, lahko uživamo v naravnem stanju, kar je danes v svetu že prava redkost.