S kakovostjo voda smo na Gorenjskem lahko zadovoljni. (Foto: Tina Dokl)

Gorenjci pijemo dobro vodo

V primerjavi z razvitimi državami je kakovost slovenskih voda v samem evropskem vrhu.

Kranj – Tako ugotavljajo v publikaciji Kakovost voda v Sloveniji, ki jo je ob mednarodnem dnevu voda 22. marcu izdala Agencija za okolje. To pa še ne pomeni, dodajajo, da nimamo težav s kakovostjo vode, saj posamezne odseke rek še vedno obremenjujejo prevelike količine industrijskih in komunalnih odplak, podzemne vode, ki so glavni vir pitne vode, pa so obremenjene z nitrati in pesticidi. Iz podatkov v omenjeni publikaciji je mogoče razbrati, da smo na Gorenjskem kljub temu s kakovostjo vodotokov in podzemnih voda lahko zelo zadovoljni.

V večini gorenjskih površinskih vodotokov niso zaznali kemijskega onesnaženja, za katerega je krivo preseganje mejnih vrednosti za adsorbirane halogenirane organske spojine (AOX), metolaklor, atrazin, pesticide, anionaktivne detergente, mineralna olja, bor in cink. Tudi v Kamniški Bistrici, v kateri so v preteklih letih izmerili povečane vrednosti predvsem AOX in fenolnih snovi, se je v letu 2006 slika popravila. Kakovost vode se je v primerjavi z merjenji v letih od 1979 do 1981 izboljšala tudi v Blejskem jezeru. Vzpostavitev monitoringa na Blejskem jezeru je bila namreč povezana s sanacijskimi ukrepi za izboljšanje stanja jezera, ki je, navajajo v omenjeni publikaciji, v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja sodilo že med evtrofna, občasno celo hiperevtrofna jezera. To pomeni, da je bilo v vodi veliko hranil, zlasti dušikovih in fosforjevih spojin, kar pospešuje rast alg in višje razvitih rastlin. To vodi v motnje v ravnotežju in poslabšanje kakovosti vode. Na izboljšanje stanja je med drugim vplivala ureditev umetnega dotoka Radovne v letu 1964 in delna sanacija blejske kanalizacije v letih 1982 do 1985. Bohinjsko jezero pa sodi med referenčna alpska jezera, pri katerih ni človekovega vpliva na vodno okolje oziroma je zanemarljiv. Na teh dveh jezerih spremljajo tudi kakovost kopalnih voda, in sicer za Bohinjsko jezero v Fužinskem zalivu, za Blejsko jezero pa v Grajskem kopališču ter naravnih kopališčih pri hotelu Vila Bled in Grand hotelu toplice. Spremljajo še kakovost kopalne vode na Šobčevem bajerju. Iz podatkov v publikaciji agencije za okolje je mogoče razbrati, da je kakovost kopalnih voda na Gorenjskem v skladu s priporočenimi zahtevami evropske direktive o kopalnih vodah.

Posebno pozornost namenjajo tudi kakovosti podzemnih voda, saj je vir pitne vode za večino prebivalcev Slovenije. Večinoma ustreza vsem zahtevam za pitno vodo, zato jo, poudarjajo pri agenciji za okolje, lahko uživamo v naravnem stanju, kar je danes v svetu že prava redkost.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 7. julij 2015 / 11:56

V dveh dneh nabral tisoč tristo rdečih polžev

Vladimir Marn iz Kranja je v dveh junijskih deževnih dneh nabral na vrtu 1351 rdečih polžev, letos jih je doslej že več kot pet tisoč.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Anketa: Predstavili lokalne jedi

Potuj z jezikom je letošnja tema že 27. festivala Turizmu pomaga lastna glava. Na turističnih tržnicah v Kranju so gorenjski osnovnošolci v torek in četrtek predstavili tipične lokalne jedi v svojem n...

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Prepriča že sam okus

Ob zadnjih prehranskih aferah postaja še pomembneje, od kod izvira hrana, ki konča na naših krožnikih. Lokalno pridelana hrana je namreč najbolj kakovostna in varna.

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Forum trajnostnega razvoja

Družbe v skupini Elektro Gorenjska letos tretjič zapored organizirajo brezplačni posvet Forum o obnovljivih virih (OVE) in učinkoviti rabi energije (URE).

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

Učinkovito nižanje stroškov

Model pogodbenega financiranja, kjer ukrepe za učinkovito rabo energije financira tretji partner, omogoča gospodarskim družbam in drugim institucijam prihranke pri energetskih stroških.

GG Plus / ponedeljek, 18. marec 2013 / 07:00

O toplotnih in fotonapetostnih sistemih

Pred dnevi je Drago Papler izdal knjigo Osnove uporabe solarnih toplotnih in fotonapetostnih sistemov, ki zajema vse vidike alternativne oskrbe z električno energijo s pomočjo neusahljivega in ek...