Kusturičevo Podzemlje
Znani jugoslovanski film Emira Kusturice Podzemlje bo danes (23.05) na sporedu 2. programa Televizije Slovenija.
Njegovo Podzemlje poskuša pripovedovati zgodovino Jugoslavije od začetka II. svetovne vojne pa do njenega dokončnega razpada leta 1991. Kusturičev pogled na Jugoslavijo je izrazito političen, celo politikantski, kar naj bi sicer prikril surrealističen način pripovedi in seveda nerealna zgodba sama, ki se začenja leta 1941, točno na predvečer Hitlerjevega napada na Jugoslavijo in bombardiranja Beograda. Na predvečer kamerada Marko in Crni proslavljata sprejem Crnega v partijo, že naslednje jutro pa jih prebudijo nemški bombniki nad Beogradom. Med nacistično okupacijo se Marko in Crni ukvarjata z donosnim črnoborzijanstvom, živita razuzdano življenje in zaradi nemške nevarnosti se mora komunistična skupina, ki jo vodi Crni, skriti v kleti Markovega deda. V kleti začnejo izdelovati orožje za revolucijo, Marko in njegov ded sta zanje edina vez z zunanjim svetom, in ko je vojna končana, Crni in njegovi niti ne vedo, da je nastopil mir in bi lahko zapustili kletno skrivališče.
Tako se njihovo življenje v podzemlju nadaljuje, še vedno izdelujejo orožje, se poročajo, rojevajo otroke, medtem ko je Marko v zunanjem svetu ugleden partijski funkcionar, ki uživa vse blagodati revolucije. Piše se leto 1961 in Marko z Natalijo, njegovo namišljeno ženo, še naprej prodaja v podzemlju proizvedeno orožje.
Potem se pripoved preseli v prelomno leto 1991, v čas mednacionalnih spopadov in razpada Jugoslavije, ko se za Kusturico na simboličen način odcepi ogromen del rečnega brega od celine.