Potrdili deset novih projektov
Gorenjski župani so na zadnjem Svetu regije potrdili novih deset občinskih projektov, ki jih bo v vrednosti 13,4 milijona evrov financiral evropski sklad za Razvoj regij.
Kranj – Svet gorenjske regije, ki ga sestavlja 18 županov, je na petkovi seji potrdil nabor desetih projektov, ki bodo s 13,4 milijona evrov sofinancirani iz evropskega operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov oziroma t. i. Razvoja regij. Razpis je Vladna služba za lokalno samoupravo in regionalni razvoj objavila pred mesecem, a se bo zaključil šele konec maja.
Župani so odločili, da bodo tokrat v ogenj poslali naslednje projekte: kanalizacijo in vodovod na Bohinjski Beli (občina Bled), Slovenski planinski muzej (Kranjska Gora), kanalizacijo Žiganja vas–Sebenje (Tržič), prometno ureditev Slovenskega trga (Kranj), sekundarno kanalizacijo Ribčev Laz (Bohinj), kanalizacijo Vrba (Žirovnica), obnovo Sokolskega doma v Škofji Loki – II. faza (Škofja Loka) in komunalno infrastrukturo Ceste Cirila Tavčarja (Jesenice). Tako kot na prejšnjem razpisu občine prijavljajo tudi dva regijska projekta, to je kolesarsko pot v Bohinju in gradnjo prve etape Gorenjske panoramske ceste (na Škofjeloškem). Poleg teh je Svet gorenjske regije potrdil še 12 rezervnih projektov, med njimi pa so kar štirje iz občine Škofja Loka.
Zanimalo nas je, kako župani določajo prioritetne projekte za prijavo na razpis Razvoj regij, kjer ima Gorenjska zagotovljeno kvoto evrov. Na Regionalni razvojni agenciji Gorenjske (BSC Kranj) so nam povedali, da so tokrat prejeli 22 predlogov, ki so jih na podlagi prej sprejetih kriterijev (na svetih regije) izbrali in podali v potrditev. »Seveda kritike županov, katerih občine niso prišle v prvi izbor, letijo na nas, medtem ko so drugi zadovoljni,« pojasnjuje Bogo Filipič, direktor agencije. Med kriteriji so bili tudi takšni, da morata biti projekta občine Bled in Kranjska Gora na prvih mestih (in dejansko sta), saj na prvih dveh oziroma drugem razpisu ti dve občini nista sodelovali.
Direktor Filipič nam je tudi povedal, da so se župani seznanili z nameravanim novim modelom organiziranosti razvojne agencije na Gorenjskem. Znano je, da poleg Regionalne razvojne agencije Gorenjske (BSC Kranj), delujeta še Ragor na Jesenicah in Razvojna agencija Sora v Škofji Loki. »Županom smo predstavili enovit model razvojne agencije, ki je nastal na podlagi usklajevanj vseh treh agencij. Tako smo uskladili stališče do prihodnje lastniške strukture novega modela, kakor tudi financiranje nove ali združene agencije,« pojasnjuje Bogo Filipič.
»Območne enote bi tudi v prihodnje pokrivale izvajanje lokalnih projektov, saj bo vsaka specializirana za določeno razvojno področje. Škofjeloška Sora bo skrbela za razvoj podeželja, Ragor za razvoj prostora, večina dela pa bo še naprej ostala v osrednji inštituciji, ki bo skrbela za razvoj človeških virov, tehnološki razvoj, turizem in drugo,« pojasnjuje direktor.
Tokrat predstavljeni model je za zdaj zgolj podlaga za nadaljevanje projekta enovite razvojne agencije na Gorenjskem, ki mora vsebovati prave možnosti za kapitalske povezave (ustanoviteljice agencij so država, občine, območne obrtne in gospodarske zbornice, zasebniki …) ali pa ustanovitev nove zbornice, obstoječe pa bi prenehale delovati. Agencija bi imela sedež v Kranju, njena uprava pa bi bili vodji območnih enot na sedanjih lokacijah v Škofji Loki in na Jesenicah.